Az izraeli hadsereg két területen kezdte meg Rafah városában az evakuációra való felszólítást:
- Rafah keleti része
- az egyiptomi-gázai határszakasz egyes részein.
Az InfoRádió által megkérdezett szakértő szerint a kiürítési terv mutathatja azokat a pontokat, ahonnan az izraeli hadsereg szeretne beavatkozni, másrészt viszont sokan arról is beszélnek, hogy mivel korlátozott területeken indult el az evakuációs felszólítás, lehet, hogy még csak nyomásgyakorlás zajlik a Hamászra, üzenve a szervezetnek, hogy az izraeli hadsereg komolyan gondolja, hogy bármikor beavatkozhat a déli határvárosban, rákényszerítve a Hamászt, hogy a hétvégén Kairóban zajló, de Katarba költöző tűzszüneti tárgyalásokon tegyen engedményeket Izraelnek.
"Rafah városában most egy-másfél millió palesztin menekült és lakos van. Korábban a város lakossága körülbelül 230 ezer fő volt. Az izraeli hadsereg két humanitárius zónát jelölt ki a menekültek számára, az egyik Rafah nyugati részén van, a másik pedig Han Junisz város egy része, ahol az izraeli hadsereg már semlegesítette a Hamász egységeit" – részletezte Szalai Máté Közel-Kelet-szakértő, az olaszországi Ca' Foscari Egyetem kutatója, de hozzátette: nagy kérdés most az, ha egy-másfél millió ember elindul ezekre a területekre, akkor tud-e ott valóban menedéket találni.
"Korábban voltak olyan hírek, hogy az izraeli hadsereg megrendelt félmillió embernek szükséges sátrakat, ám arról, hogy ezeket például hogyan és hol akarja használni, nincsenek információk" – mondta.
Az izraeli vezetés – mint magyarázta – egyszerre akar nyomást helyezni a Hamászra és ténylegesen is tervezi ezt a beavatkozást.
"Ne felejtsük el, hogy gyakorlatilag február óta, tehát már lassan három hónapja ebben az állapotban vagyunk, hogy tűzszüneti tárgyalások is folynak, de az izraeli kormány folyamatosan fenyeget a rafahi offenzívával. Nagyon fontos azt is látnunk, hogy az izraeli kormányban vannak olyan erők, amelyek nem is akarnak hallani igazából a túsztárgyalásokról, és csak arra akarnak koncentrálni, hogy a rafahi offenzíva elinduljon" – hangsúlyozta Szalai Máté.
Arról is beszélt, hogy a Hamászt nem lehet felszámolni anélkül, hogy ne avatkozna be a hadsereg Rafahban, mert a Hamász 24 egykori egységéből hat maradt, és ebből négy a városban rejtőzködik, így szerinte mindenképpen szükség lenne hadműveletekre, ha Izrael katonai úton akarja felszámolni a szervezetet. "Ugyanakkor azért ennek a beavatkozásnak a kockázata, a humanitárius és politikai ára is olyan hatalmas lenne, hogy a legtöbb elemző megkérdőjelezi, hogy mennyire racionális most ez a döntés" – tette hozzá a Közel-Kelet-szakértő.