A térségben tervezett szárazföldi hadművelet előkészítése érdekében szórólapokon, hangüzenetekben és telefonhívásokkal távozásra szólították fel a várostól keletre fekvő, és az Egyiptommal szomszédos lakónegyedekben élőket. Arra utasították a civileket, hogy meneküljenek a tengerparti al-Mavaszi negyedbe vagy Hán-Júnisz környékére. Az IDF becslése szerint mintegy százezer palesztin él az evakuálásra felszólított területeken. Az IDF bejelentette, hogy korlátozott műveletre, és nem Rafah elfoglalására készül.
A BBC szerint
100 000 embert érint az evakuálás.
A civilek elköltöztetéséről az IDF tájékoztatta a nemzetközi és a palesztin segélyszervezeteket. A hadsereg szóvivője azt közölte, hogy kiterjesztik a humanitárius övezetet al-Mavaszira, ahol sátorvárost állítottak fel, élelmiszerraktárakat emeltek, és létrehoztak egy tábori kórházat is. Arról is beszámoltak, hogy a kiürítés fokozatosan, a változó helyzetértékeléseknek megfelelően fog haladni.
Izrael azt reméli, hogy a lakosság távozása meggyőzi az Egyesült Államokat a rafahi szárazföldi hadművelet támogatásáról.
Reagált a Hamász
Az izraeli hadsereg Rafahban kiadott evakuálási utasítása veszélyes eszkaláció, amely következményekkel fog járni - közölte hétfőn Számi Abu Zuhri, a Hamász iszlamista terrorszervezet egyik magasrangú tisztségviselője.
"A megszállók mellett az Egyesült Államok kormánya felelős ezért a terrorista tettért"
- nyilatkozta Zuhri a Reuters hírügynökségnek az izraeli-amerikai szövetségre utalva.
A Rafahra vonatkozó evakuálási utasításra reagálva a Hamász és Katar, a gázai konfliktus legfontosabb közvetítője is arra figyelmeztetett, hogy az egyiptomi határon fekvő Rafah megszállása zsákutcába juttathatja a tűzszüneti tárgyalásokat.
Zsákutcában a tárgyalások
Az egyiptomi kormányhoz közeli Al-Qahera News hírtelevízió hétfőn egy magas beosztású forrásra hivatkozva közölte, hogy zsákutcába jutottak az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalások a Hamász Kerem Salom-i átkelő elleni rakétatámadása miatt. Az egyiptomi fél intenzívebb tárgyalásokkal próbálja megfékezni az Izrael és a Hamász között eszkalálódó helyzetet - tudatta a csatorna.
Folytatódik a segélyezés
Cáfolta a rafahi határátkelő lezárásáról szóló híreszteléseket hétfőn egy egyiptomi biztonsági forrás, hozzátéve, hogy az átkelőn humanitárius segélyszállítmányok is átjutottak az övezetbe.
"Folytatódik a munka a rafahi átkelőnél, az egyiptomi kapu is megnyílt a civileket szállító buszok előtt" - áll a gázai határőrség által kiadott közleményben.
Az egyiptomi vörösfélhold tisztségviselője közölte, hogy eddig 40 egészségügyi és humanitárius szállítmánnyal megrakott teherautó lépte át a határt a hétfői napon, és további 250 teherautót terveznek küldeni. Hétfőn több mint ezer ember kelt át a Gázai övezetből Egyiptomba, köztük 800 palesztin - közölte a szervezet, hozzátéve, hogy a Gázai övezetbe tartó 25 dolgozójuk már átkelt a határon.
(A nyitóképen: A pusztítás nyomait nézik palesztinok egy újabb izraeli légicsapást követően Rafahban 2024. április 29-én.)