eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Különleges sisak a Mars-expedíciókhoz

Orosz tudósok különleges, relaxációs sisakot dolgoztak ki a Marsra repüléshez - jelentették be az orosz fővárosban zajló nemzetközi űrrepülési konferencián.

Olga Sevcsenko, az Orosz Tudományos Akadémia Orvosbiológiai Intézetének laborvezetője elmondta, a sisak abban segít, hogy az űrhajósok jobban viseljék a hosszú távú repülést, növeli munkaképességüket és rendbe hozza idegállapotukat.

Ha a Marsra utazó felteszi a sisakot, a szokásos földi atmoszférát érzékelheti. Ismert tájakat lát és zenét hallgathat.

A tudósok az agyműködést is ellenőrizhetik a sisakban elhelyezett érzékelővel. Később a szív működését és a légzést érzékelő műszereket is elhelyeznek majd benne.

Az első példányokat egy év alatt el tudják készíteni, amennyiben lesz rá pénz - mondta a kutató.

Terveik között szerepel a bolygóközi űrhajókon úgynevezett relaxációs szoba kialakítása is, amelyekben a háromdimenziós technológiákat alkalmazhatnák. Az űrhajósok ezek segítségével edzhetnének, vagy éppen kirándulhatnának a Földön.

A program fejlesztésén még hosszú és pontos munkát kell végezni, hogy ne alakuljon ki számítógép-függőség kiváltotta depresszió - tette hozzá Olga Sevcsenko.

A moszkvai nemzetközi űrrepülési konferencián az is elhangzott, hogy a Nemzetközi Űrállomás orosz részéhez speciális orvosi modult javasolnak létrehozni. Ez a Mars-500 expedíció egyik legfontosabb eredménye - jelentette ki Anatolij Potapov, az orosz orvosbiológiai intézet tudományos munkatársa.

Ebben a modulban hasznosítják majd a 2011 novemberében Moszkvában befejeződött földi kísérlet tapasztalatait.

A kutató elmondta, hogy a jövőbeni Marsra utazó űrhajósok kiválasztásakor külön figyelmet kell fordítani a csontritkulásra való genetikai hajlam kizárására, illetve a pszichológiai-pszichiátriai vizsgálatokra.

Vjacseszlav Petrov, az orvosbiológiai kutatóintézet osztályvezetője szerint a Mars-utazások sugárbiztonsága külön figyelmet kíván. Javaslata szerint a Mars-hajókon autonóm orvosi központot kell majd létrehozni, ugyanis az űrhajósokat érő sugárzás a normális tízszeresét éri majd el. A galaktikus sugarakon, a Föld sugárzásán és a nap protonsugárzásán kívül másodlagos neutron- és gammasugárzás is éri őket.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×