eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Simonyi ismét az űrben

A Szojuz TMA-14 űrhajó, fedélzetén a magyar származású amerikai űrturistával, Charles Simonyival, csütörtökön, közép-európai idő szerint 12.49-kor elindult a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérről a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

Az expedíció parancsnoka Gennagyij Padalka orosz űrhajós, fedélzeti mérnöke Michael Barratt amerikai űrhajós, orvos. A Szojuz TMA-14 a tervek szerint szombaton délután csatlakozik az űrállomáshoz. Két órán át tart a nyomás kiegyenlítése, a légmentesség ellenőrzése, azután kinyitják az átjárót.

Az expedíció tagjai a tavaly október óta az űrállomáson dolgozó Jurij Loncsakov orosz és Michael Fincke amerikai űrhajóst váltják, s a tervek szerint Simonyi velük együtt, április 7-én tér vissza a Földre, míg Padalka és Barratt, továbbá a Discoveryn érkezett japán kollégájuk fél évet tölt az állomáson. Májusban csatlakozik hozzájuk további három űrhajós - ők hatan alkotják majd a Nemzetközi Űrállomás első teljes létszámú legénységét.

A létszám növelése azért szükséges, mert az eddigi három űrhajósnak szinte minden idejét igénybe vette az űrállomás működtetése, s csak kevés idő maradt a tudományos kísérletekre. Ez azonban egyben azzal is jár, hogy egy ideig több űrturista nem mehet az állomásra, bár az orosz űrügynökség nem zárja ki a turistaprogram későbbi felújításának lehetőségét.

A mostani expedíció tagjai a tervek szerint kétszer lépnek ki a világűrbe, két Progressz teherűrhajót, ugyancsak két, ember által irányított űrhajót fogadnak, továbbá fogadják az első japán teherűrhajót is. Mindezen közben 43 orosz tudományos kísérletet kell elvégezniük.

Simonyi legfontosabb kísérlete a Magyar Űrkutatási Iroda által szervezett és a KFKI Atomenergia Kutatóintézet, valamint a moszkvai Orvosbiológiai Kutatóintézet számára végrehajtandó "Simonyi-Pille-2" lesz. Ennek során Simonyi új sugárdózis-mérőket visz a 2003 óta az ISS Zvezda moduljában lévő Pille műszer kiolvasó készülékéhez. Ezenkívül folytatja a 2007-ben megkezdett dózisméréseit, újrakalibrálja a Pille-műszert, és első ízben méri az őt érő sugárzást a felbocsátás pillanatától kezdve. A mérés segít meghatározni az űrhajósokat és az űrállomást terhelő sugárdózis nagyságát, aminek a hosszú időtartamú űrrepüléseknél van különösen nagy jelentősége.

Simonyi igyekszik felkutatni azt az amerikaiak számára épített "NASA-Pille" készüléket is, amely 2001-ben került az űrállomásra. A Simony-Pille-2 kísérlet mellett a NASA amerikai űrhivatal és az ESA Európai Űrügynökség földfotózási és orvosi, biológiai kísérleteit is elvégzi majd.

A magyar származású űrturista - a világon az első, aki másodszor is eljut turistaként a világűrbe - várhatóan amatőrrádió-kapcsolatba lép majd hazai iskolásokkal: hasonló beszélgetésekre már 2007-ben tett első űrutazásán is sor került.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×