eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. november 30. szombat Andor, András

Forradalmian új módszer az őssejtkutatásban

Jelentősen felgyorsíthatja az őssejtkutatást, és új gyógymódok kidolgozását, hogy brit tudósok új típusú őssejtet találtak a kísérletekhez. A Nature-ben két tanulmány is megjelent, amelyek szerint a rágcsálóembriókból nyert őssejtek a kutatásokban helyettesíthetik emberi megfelelőiket.

Az úgynevezett epiblast őssejteket egerek vagy patkányok embrióiból nyerték, a korábbi eljáráshoz képest fejlődésük némileg későbbi stádiumában. (Az epiblast sejtek magas, hengerhámszerű sejtek.)

A Cambridge-i Egyetem kutatását vezető Roger Pederson professzor szerint ezzel sikerült megtalálni az eddig hiányzó kapcsolatot az emberek és egerek embrionális őssejtjei között. A szakember kiemelte, hogy molekuláris szinten az epiblast őssejtek jobban hasonlítanak az emberek, mint az egerek embrionális őssejtjeire.

Cambridge-i kollégáiktól függetlenül az Oxfordi Egyetem kutató is ugyanerre az eredményre jutottak.

Nagy remények, egyelőre szerény eredmények

Sok tudós gondolja úgy, hogy az embrionális őssejtek sokkal jobban használhatók, mint a felnőtt korban kinyerhetők, mert a test szinte bármilyen sejtjévé képesek átalakulni. Ez nagy lehetőséget jelent a regeneratív gyógyászat számára, amely során az orvosok reményei szerint képesek lesznek a károsodott, elhalt szöveteket újakkal helyettesíteni.

Különösen az Alzheimer- és a Parkinson-kór esetében látnak erre jó esélyt a szakemberek, de a szívbetegségek, a reuma, a cukorbetegség és az égési sérülések kezelésénél is is hatékony lehet a jövőben az őssejtterápia.

Az emberi embriókkal folytatott kísérletezésnek azonban sok ellenzője van, gyakorlati és etikai megfontolásokból, ami lassítja a kutatásokat. Az is igaz, hogy egyelőre - legalábbis Európában és a publikus információl alapján - nincs a gyakorlatban alkalmazható őssejtterápia.

Független szakemberek úgy vélik, hogy a mostani eredmények hatalmas mértékben felgyorsíthatják a kutatásokat. Pederson professzor szerint egy évtizeden belül kezdhetik el az első nagyobb klinikai kísérleteket, amelyekben őssejteket használnak gyógyításra.

Címlapról ajánljuk
Hurrikán érkezik Magyarországra vagy hatalmas eső, árvizekkel?

Hurrikán érkezik Magyarországra vagy hatalmas eső, árvizekkel?

Nagy a különbség, hogy egy szupervulkán vagy egy vulkán kitöréséről beszélünk – Harangi Szabolcs geológus a cikkünk címében idézett példával szemléltette, mennyire fontos pontosan fogalmazni. Az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárát a Flegrei-mezőkről kérdezte az InfoRádió. A Nápoly közelében található Campi Flegrei arról is nevezetes, hogy ez a terület valójában egy működő vulkán, aminek a belsejében mintegy félmillió ember él.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×