eur:
412.15
usd:
391.26
bux:
79218.87
2024. november 27. szerda Virgil

Hatvan éves az egyik leghíresebb magyar találmány

A világon másodpercenként 57 darab golyóstollat adnak el, ami igazán szép teljesítmény egy hatvan éves eszköztől. A hétvégén lesz ugyanis éppen hatvan éve, hogy Bíró László találmányát széles körben árusítani kezdték.

Az újságíróként dolgozó Bíró Lászlónak már nagyon elege volt a folyós tintából, amikor 1938-ban észrevette, hogy a nyomdagépekben használt tinta sokkal gyorsabban szárad. Hogy a foltokat és pacákat kiküszöbölje, Bíró László megpróbálta ezt a tintát töltőtollal használni, de a tinta túl sűrű volt, nem folyt keresztül a toll hegyén.

A probléma megoldása érdekében Bíró László és testvére egy új tollat tervezett, fémgömbbel, rugóval és kapcsolóval, amely a toll hegyére nyomja a tintát.

Bíró László 1939-ben a zsidótörvények miatt Nagy-Britanniába menekült, ahol a Boc cég átvette a toll szabadalmát, és a világháború alatt a Királyi Légierő pilótái számára gyártotta az angolul Biro vagy Bic Biro névre hallgató szerkezetet. A polgári lakosság 1946. november utolsó hétvégéjén juthatott hozzá először a találmányhoz.

A golyóstollat dicsérve a kutatók kiemelik, hogy bár korábban már a szerkezet összes része létezett, ezek összeillesztése sokkal egyszerűbbé tette a mindennapi élet számos tevékenységét.

Háborús érdemek

A golyóstoll még a britek háborús győzelmét is segítette. A töltőtoll nagy magasságban folyt, vagy egyenesen felrobbant, míg a golyóstollal megbízhatóan lehetett jegyzetelni, így a brit pilóták nagyon szerették.

És mi a helyzet a világűrben? Van egy régi és gyakran idézett legenda, miszerint az amerikaiak dollármilliókért fejlesztettek ki egy, a súlytalanság körülményei közt is működő szerkezetet, míg az oroszok egyszerűen ceruzát használtak.

A történet legnagyobb gyengéje, hogy nem igaz: túl veszélyes lenne ugyanis ceruzát használni, mivel a Földön megszokottnál oxigéndúsabb légkörben a fa és a grafit erősen gyúlékony. Az igazság az, hogy a feltaláló Paul Fisher fejlesztette ki az űrben is működő tollat, amit azóta egyaránt használnak amerikaiak és oroszok, valamint a világűrben megforduló többi nép fiai.

Ez azonban mit sem von le Bíró László érdemeiből, sőt, bizonyítja: a golyóstoll a 21. században is az egyik leggyakoribb használati eszköz; a Biro pedig minden bizonnyal a leggyakrabban emlegetett magyar szó, még ha a legtöbben nem is tudnak az eredetéről.

Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×