Szombaton 8.50-kor megkezdődik a budapesti atlétikai világbajnokság, minden idők legrangosabb, magyar rendezésű sporteseménye a Nemzeti Atlétikai Központban. Az Erzsébet téren a szurkolói zónában már napok óta várják az érdeklődőket.
Baji Balázs vb-bronzérmes gátfutó, a vb "arca" az InfoRádióban elmondta, egy ilyen verseny önmagában is nagy esemény, nagyon komolyan meg tudja érinteni az embereket.
"Ezúttal, Budapesten még rá szerettünk volna tenni pár lapáttal, úgy gondolom, sikerült is. A Nemzeti Atlétikai Központon belül és azon kívül is próbálunk olyan élményeket nyújtani, amelyek még maradandóbbá teszik az élményt, és még közelebb hozza azokat a szurkolókat, akiket már amúgy is elnyert az atlétika, vagy turistákat, bárkit" – fogalmazott Baji Balázs.
Noha az Erzsébet tér a Nemzeti Atlétikai Központtól távol van, de a maratoni útvonaltól csak pár lépésre, tehát mégis csak egy versenyhelyszínhez közel esik. Ezzel pont az volt a cél, hogy az is találkozzon ezzel a mozgásformával, aki amúgy nem is biztos tudja, hogy vb van most Budapesten.
"És nem csak, hogy részese lehet közvetve a világbajnokságnak, de ki is próbálhatja azokat a versenyszámokat, amelyeket bent űznek a sportolók a stadionban vagy épp a maratonpályán" – folytatta.
De hogyan lehet kipróbálni a maratonfutást, amikor azt a legjobbak is legalább 2 órán át végzik? Egy sebességmérő segítségével tesztelni lehet, hogy a leggyorsabb maratonisták átlagsebességét – amellyel egyébként gyakorlatilag végig futnak a viadalon – milyen hosszan bírja valaki.
"Azért is van szivacsokkal körberakva a futógép, mert a tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon sokan nagyon hamar leesnek a futógépről, mert nem bírják a tempót."
Meg lehet fogni egy kalapácsot is, amellyel a vb-éremre is esélyes Halász Bence dob majd a stadionban, meg lehet nézni, milyen egy 106,7 centi magas gát, és más, különböző versenyszámokba is bele lehet kóstolni, bele lehet taposni egy rajtgépbe is; "közel azzal a technikával el lehet rajtolni, amellyel a 100 méteres síkfutók is versenyeznek".
Fel lehet továbbá ugrani – biztonságosan – 622 centi magasra is, ennyi ugyanis Armand Duplantis rúdugró világrekordja.
A magyar válogatott rekordlétszámban, 63 fővel szerepel minden idők legrangosabb magyarországi sporteseményén, szombaton 19-en feszülnek neki a történéseknek.
"Mindenki úgy áll neki, hogy legalább egyéni csúcsot szeretne teljesíteni, és bízzunk benne, hogy ez egy továbbjutáshoz, döntőbe jutáshoz, vagy adja Isten, érmek megszerzéséhez elegendő; de hát ez egy folyamat, amin el kell indulni, egy lehetőség, amit át lehet élni a hazai rendezésű világbajnokságon" – ecsetelte Baji Balázs.
Egy rendező országnak márpedig joga szinte minden számban versenyzőt rajthoz állítani, váltókat is, ami nagy mértékben emeli a csapat létszámát.
"Ez a szurkolóknak is jó, egy extra élmény, a hazai atlétáknak is jó, hiszen részeseivé válnak a világbajnokságnak. És a fiataloknak is jó, sokan vannak, akik most még nem, de a következő években biztosan eljuthatnak arra a szintre, amikor már nem csak tapasztalatszerzés végett mennek egy olimpiára vagy vb-re."
A rendezvény is – Baji Balázs szerint – nem csak ezt a kilenc napot veszi célba, hanem ezzel egy olyan atlétaközösséget épít, ami a következő évtizedekben tovább népszerűsíti az atlétikát, a sportszakmát és magát a sportot.
"Jövőre olimpia, és ez a budapesti verseny már bőven beleszámít a kvalifikációba, sok-sok haszna van, hogy ennyien rajthoz állhatnak" – mondta még a világbajnokság "arca".