eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
A man plays an overhead smalsh shot in a shaft of light across a tennis court
Nyitókép: Kolbz/Getty Images

Eldőlt: Nem indulhatnak az orosz és fehérorosz teniszezők Wimbledonban

A szervezők úgy érezték, nem volt más lehetőség.

A hivatalos közlemény megerősítette az értesüléseket: nem indulhatnak az orosz és fehérorosz játékosok az idei wimbledoni nyílt teniszbajnokságon. A füves pályás Grand Slam-torna szervezői szerdai közleményükben jelentették be, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúja miatt döntöttek így.

"Az ilyen indokolatlan és példátlan katonai agresszió körülményei között elfogadhatatlan lenne, ha az orosz rezsim bármilyen előnyt kovácsolna orosz vagy fehérorosz játékosok részvételéből a bajnokságon" - olvasható az All England Club és a szervezőbizottság közös kommünikéjében, amely hozzáteszi, ha a háború tekintetében júniusig komoly változás lenne, akkor mérlegelni fogják a helyzetet.

A szervezők indoklása szerint alaposan megvizsgálták a lehetséges intézkedéseket, amelyeket az Egyesült Királyság kormányának útmutatásai alapján meg lehetne tenni. Tekintettel azonban a viadal kiemeltségére és annak fontosságára, hogy a sportot ne használhassák az orosz rezsim népszerűsítésére, úgy érezték, nem volt más lehetőség.

A viadalról így olyan teniszezők hiányoznak majd a mezőnyből, mint a világranglistán második Danyiil Medvegyev vagy nyolcadik Andrej Rubljov, illetve a nőknél Anasztaszija Pavljucsenkova (15.).

A háború kitörése után a sportág nemzetközi szervezetei eltiltották az orosz és fehérorosz válogatottakat a nemzetközi versenysorozatoktól, a játékosok azonban egyénileg részt vehetnek a tornákon, igaz, országuk zászlaját nem használhatják.

Az idei wimbledoni tornát június 27. és július 10. között rendezik.

Reakciók

A szervezők bejelentése után Nigel Huddleston brit sportminiszter hangsúlyozta: az Egyesült Királyság nemzetközi szinten vezető szerepet vállalt, hogy egyértelművé tegye, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem használhatja fel a sportot Oroszország Ukrajna elleni barbár inváziójának legitimálására.

Viszont nem mindenki értett egyet a wimbledoniak döntésével,

a férfi tornákat szervező ATP szerint sportszerűtlen kizárni az orosz és fehérorosz játékosokat.

"Úgy gondoljuk, tisztességtelen a szervezők egyoldalú döntése, amely kizárja az Oroszországból és Fehéroroszországból érkező játékosokat az idei tornáról, és káros precedenst teremthet" - írta az ATP hozzátéve, hogy a lépés állampolgárságon alapuló diszkrimináció, ugyanakkor az ATP-tornákon az orosz és fehérorosz versenyzők változatlanul indulhatnak semleges zászló alatt.

A női tornákat rendező WTA a közleménye szerint "nagyon csalódott" a wimbledoni szervezők döntése miatt, és értékeli majd, milyen lépéseket tehet ezek után.

A 18-szoros egyéni Grand Slam-tornagyőztes Martina Navratilova úgy vélte, az ilyen jellegű kirekesztés nem járható út, és az angol szervezők "légüres térben" hozták meg döntésüket.

"Szerintem ez rossz döntés. A tenisz nagyon demokratikus sport, nehéz, amikor azt látod, hogy a politika tönkreteszi. A játékosok a politika rossz oldalán állnak" - fogalmazott a legendás játékos hozzátéve, hogy együttérez az ukrán emberekkel.

A Kreml szerint az orosz játékosok wimbledoni kitiltása elfogadhatatlan és árt a tornának.

A Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) szerint a wimbledoni szervezők döntése több kérdést is felvet, és az ITF azon van, hogy tárgyaljon az érintett szervezetekkel.

Három ukrán játékos, Jelina Szvitolina, Marta Kosztjuk és Szerhij Sztahovszkij a közösségi oldalán jelezte, hogy követelik az orosz és fehérorosz sportolók nemzetközi kitiltását, ahogy most a wimbledoni szervezők ezt megtették.

"Krízishelyzetben a csend azt jelenti, hogy egyetértünk azzal, ami történik. Észleltük, hogy néhány orosz és fehérorosz játékos valamikor homályosan megemlítette a háborút, de soha nem állították egyértelműen, hogy Oroszország és Fehéroroszország háborút visel Ukrajna területén" - írták.

Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

A home office miatti alacsony kihasználtság, a megemelkedett finanszírozási költségek és a gazdasági növekedés visszafogottsága válságba taszította a kereskedelmi ingatlanok, köztük az irodák piacát a fejlett országokban. Különösen az USA-ban és Németországban pánikolt be emiatt a részvénypiac, elég a New York Community Bank és a Pfandbriefbank zuhanására gondolni, amelyeknek nagy a hitelkitettségük ezen a területen. De mi a helyzet Magyarországon? Aggódhatunk mi is a kereskedelmi ingatlanokra felvett projekthitelek miatt? Az MNB ezen a héten közzétett Kereskedelmiingatlan-piaci jelentésének a megállapításait foglaljuk most össze erről, további információkért pedig érdemes eljönni a Portfolio május 14-ei Hitelezés 2024 konferenciájára, amelyen a piaci szereplők is értékelik a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×