eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Az AC Milan és a Genova olasz első osztályú bajnoki labdarúgó-mérkőzése a milánói Giuseppe Meazza Stadionban 2020. március 8-án. Az olasz bajnoki meccseket a tüdőgyulladást okozó új koronavírus járványa miatt zárt kapuk mögött játsszák április 3-ig.
Nyitókép: MTI/AP/Antonio Calanni

Az olasz futball már látja a jövőt – az orvosszakértő pesszimista

A húsvéti ünnepek alatt sem pihentek azok, akik a lehetetlennel próbálkoznak, vagyis igyekeznek pontos forgatókönyvet szabni az európai futball folytatására.

Az UEFA és az ECA (European Clubs’ Association), az európai klubokat tömörítő szervezet a hírek szerint megállapodott abban, hogy augusztus végéig befejezik a mostani, tehát a 2020–2021-es idényt. Előbb a bajnokságokat, utána pedig a két nemzetközi kupasorozatot. Utóbbiakkal kapcsolatban tartja magát az az elképzelés, hogy a mérkőzések számának csökkentése érdekében a negyeddöntőben és az elődöntőben is csak egy találkozón dőljön el a továbbjutás.

Erre a menetrendre rábólintottak a koronavírus-járvány által leginkább sújtott dél-európai országok klubjai is. Az olaszok, akik vitákat generálva, bár, de megkezdték a korábbi teljes szigor enyhítését, s ez lehetővé teszi majd, hogy a csapatok elkezdjenek május elején edzeni. A legmerészebb tervek szerint – egy különleges engedély birtokában – a Serie A klubjai tesztelnék a játékosokat, s természetesen csak azok állnának majd edzésbe, akik nem fertőződtek meg a vírussal. Külön kérdés a külföldön lévő játékosok ügye, a Juventusnak például több futballistája hazájában tartózkodik. A jelenlegi szabályok szerint nekik két hétre karanténbe kell vonulniuk.

Ha ez a forgatókönyv tartható, akkor május 31-én bajnoki meccseket játszanának, s a bajnokság július 15-én fejeződne be.

Aligha kell hangsúlyozni: szó sincsen arról, hogy az újrakezdésnél a szurkolók is bemehessenek a stadionokba. Sőt, a pesszimista számítások szerint a Serie A mérkőzései egészen 2021-ig zárt kapusok lesznek.

Egészen más véleményen van Giovanni Rezza, az Olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet, az ISS egyik vezetője. Az önmagát AS Roma-szurkolónak valló orvos szerint a legjobb lenne az egész idényt lefújni.

„A labdarúgásban rengeteg a testi kontaktus, nagy a fertőzés átadásának veszélye.Még akkor is, ha – ahogy javasolják – minden nap tesztelik a játékosokat.”

Spanyolországban egyelőre nincs még ilyen pontos terv az újrakezdésre, sőt, az Atlético Madrid éppen a hét első munkanapján közölte, hogy játékosai csak azt követően állnak edzésbe, hogy az országban megszűnik a vészhelyzet. Egyelőre minden futballszurkoló jobban teszi, ha maszkot visel – no, de milyet? Az egyik sportnapilap már közölt fényképeket azokról a különlegesen mintázott maszkokról, amelyekkel a szurkolók kifejezheti rajongásukat szeretett klubjuk iránt.

Mindkét országban tele van a sajtó átigazolási pletykákkal. Megoszlanak a vélemények arról, hogy ezek mikor realizálódhatnak, magyarul, mikor nyílik meg az átigazolási időszak.A FIFA hajlandó lenne a korábbiaktól eltérően egy harmadik átigazolási szezont is engedélyezni a klubok számára,értelemszerűen a 2019–2020-as idény befejezése és a következő elkezdése előtt, ez egy választható lehetőség lenne a szövetségek számára.

Mi a helyzet a többi topligában?

Németországban május végére tervezik, hogy folytatódjon a Bundesliga. A csapatok közül a Dortmund, a Schalke és a Bayern is már edzésbe állt, egyelőre még csak kisebb csoportokban dolgoznak a játékosok. A Kicker keddi híradása szerint az elsőként munkába álló sárga-feketéknél jó tapasztalatok vannak, senki sem fertőződöt meg.

A Premier League-ben júniusnál hamarabb nem játszanak mérkőzéseket, de lehet, hogy csak júliusban folytatódik a bajnokság. Egy nagyon érdekes elképzelés szerint minden mérkőzést a Wembley-ben játszanának, zárt kapuk mögött, tévéközvetítéssel, akár naponta négyet is.

A francia Ligue 1 helyzete bizonytalan, a jelenlegi helyzet szerint június 17-én kezdenék újra, s július 25-én fejeződne be a szezon – elsősorban azért, hogy a televíziós szerződéseket teljesíteni lehessen.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×