eur:
412.46
usd:
393.31
bux:
79463.95
2024. december 18. szerda Auguszta
Nyitókép: Pixabay

NKA: üzleti alapú gondolkodásra van szükség a kultúrában

A kultúra a kreatív ipar katalizátora, és át kell gondolni az állami finanszírozás szerepét - erre is felhívták a figyelmet a Music Hungary konferencián.

Vissza kell hozni az üzleti alapú gondolkodást a kultúrába, ezen belül a zenei életbe, miközben át kell gondolni az állami finanszírozás szerepét ezeken a területeken - fogalmazott a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke a kétnapos Music Hungary konferencia hétfői nyitónapján, Egerben.

Lőrinczy György az esemény első pódiumbeszélgetésén hangsúlyozta: egy átütő tehetség ma már akár pénz nélkül, a semmiből is elindulhat a siker útján. Az anyagi lehetőségek hiánya tehát sok szempontból csak kifogás - fogalmazott, hozzátéve: a legjobb, ha egy produkció van annyira nívós és megszólít olyan számú közönséget, hogy képes üzleti alapon működni.

Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa az eseményen arról beszélt:

fontosnak tartja a kreatív ipar egységes európai koncepciójának és stratégiájának kidolgozását.

Rámutatott: Európa ebben a szegmensben ma még piacvezető a világban, de rohamosan jönnek fel a legfőbb versenytársak, köztük például Kína és az Egyesült Államok.

Emlékeztetett: tavaly a kulturális örökség európai évének kifejezett célja volt, hogy a kultúrát ne csak önmagában, szabadidős és közösségfejlesztő tevékenységként, hanem a kreatív ipar katalizátoraként értelmezzük. Mint mondta, a kreatív iparra a Kreatív Európa Program mellett rengeteg egyéb uniós keretből is lehet összegeket fordítani. Emellett 2021-től a Kreatív Európa Program költségvetése is bővülni fog - tette hozzá.

Tardy-Molnár Anna, az alkotóművészeket segítő, állami tulajdonú MANK Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta: döntően fiatal, 35 év alatti művészeket támogatnak. Céljuk olyan fórumokat teremteni, ahol az induló alkotó és a közönség találkozni tud.

Mondik Gábor, a Kreatív Európa Program ügyvezető-helyettese közölte:

a program költségvetése az EU költségvetésének 0,15 százaléka a most lejáró költségvetési ciklusban, amely aránytalanul kevés ahhoz képest, hogy a kreatív ipar a közösség GDP-jének 4 százalékát adja.

A Music Hungary Szövetség elnöke, Weyer Balázs elmondta: az immár hivatalosan is megalakult és bejegyezett érdekvédelmi szervezet taglétszáma meghaladja a 200-at. Ennek köszönhetően a könnyűzenei szakma mára "sokkal erősebbé és aktívabbá vált és egyre nagyobb mértékben igyekszik saját kezébe venni sorsának irányítását".

A VII. Music Hungary konferencia helyszíne idén is az egri Bolyki Pincészet, ahol hétfőtől két napon át a könnyűzenei szakma legfontosabb időszerű problémái kerülnek terítékre. Az érdeklődők ez idő alatt számos előadáson és pódiumbeszélgetésen vehetnek részt, ahol egyebek mellett szó esik a kultúrafinanszírozás legégetőbb kérdéseiről, a zeneoktatás jövőjéről, a szerzői jog változásairól és a rádiós játszások helyzetéről és hatásairól is.

Címlapról ajánljuk

Ausztria nem kap új kormányt a karácsonyfa alá

A szeptemberi választás óta nem tudta felállítani új kormányát Karl Nehammer. A hárompárti tárgyalásokon elsősorban a költségvetés helyretételének a módjában van jelentős ellentmondás a felek között, emiatt csak a 2025-ben lehet Ausztriának új kormánya.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×