Infostart.hu
eur:
355.18
usd:
313.05
bux:
139631.48
2026. június 25. csütörtök Vilmos

"Hagynunk kell, hogy a múlt történelemmé váljon"

Kiállítással, könyvbemutatóval és filmvetítéssel emlékeznek meg csütörtökön a 60 évvel ezelőtti magyar-csehszlovák lakosságcseréről a Terror Háza múzeumban, amelynek során mintegy 90 ezer magyart űztek el lakóhelyükről. Schmidt Mária, az intézmény igazgatója szerint csak úgy tudunk Európa egyenrangú polgárai lenni, ha a hagyjuk, hogy a múlt történelemmé váljon; épp ezért szomorú, hogy a szlovák parlament nyilatkozatott tett a Benes-dekrétumok érvényességéről.

Konferenciával, könyvbemutatóval, kiállítással és egy filmmel emlékezik a Terror Háza múzeum a magyar lakosok Csehszlovákiából való kitelepítésének hatvanadik évfordulójára - mondta az InfoRádiónak az intézmény igazgatója.

Schmidt Mária hozzátette: azoknak az embereknek szeretnének emléket állítani, akiket kollektív üldöztetés érte, és akiket megfosztottak a szülőföldjükről.

Az Otthontalan emlékezet című könyv megírásában részt vettek a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének munkatársai is, akik a személyes emlékeket kutatták, és azokat a történelmi körülményeket, amelyek között a kitelepítések lehetségessé váltak - közölte a Terror Háza igazgatója.

A múzeum időszaki kiállítótermét egy határvonallal képletesen kettéválasztották, ez a szlovák-magyar határt jelképezi, amely Schmidt Mária szerint ez nem választhatja el a két népet egymástól, hiszen a sorsunk ezer éven át közös volt és az is marad.

"Csak úgy tudunk Európa egyenrangú polgárai lenni, hogyha hagyjuk, hogy a múlt történelemmé váljon, és ne terhelje a jelent és a jövőt" - mondta a múzeum vezetője.

Schmidt Mária szerint nagyon szomorú, hogy a szlovák parlament nemrégiben egy nyilatkozatban tett hitet a Benes-dekrétumok - amely többek között a Csehszlovákiában élő magyar kisebbség kollektív bűnösségét mondták ki - érvényessége mellett, ahogyan azt a csehek is tették nemrég.

Ennek ugyan jogi következményei nincsenek - tette hozzá -, de szimbolikus jelentőségük van.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Az energiatermelés, -elosztás és -felhasználás hatékonyságának növelése az egyik legjobb utat jelenti az általános energia- és klímapolitikai célok eléréséhez, hiszen a legkevésbé szennyező és kockázatos, ráadásul a legolcsóbb energia a meg nem termelt és el nem fogyasztott energia. A várható ellátásbiztonsági, megfizethetőségi és környezeti fenntarthatósági előnyökre tekintettel az energiahatékonyság erősítését Kapitány István, az új kormány gazdasági és energetikai minisztere is prioritásként jelölte meg, új, célzott energiahatékonysági programok indítását helyezve kilátásba. E téren a magyar gazdaság jelentős potenciállal bír, mert bár az ország energiahatékonysága nagyot javult az elmúlt években, továbbra is elmarad az európai uniós átlagtól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×