A kancellár "korszakváltó" beszéde három nappal az ukrajnai háború kitörése után hangzott el. Olaf Scholz ebben gyökeres változásokat ígért elsősorban a német kül- és biztonságpolitikában. Első lépésként 100 milliárd eurós rendkívüli támogatást jelentett be a német hadsereg, a Bundeswehr megerősítésére.
Friedrich Merz szerint a kancellár korszakváltást ígért ugyan, valójában az általa vezetett kormány nem a háború okozta változásoknak megfelelően cselekedett – jelentette ki a konzervatív CDU elnöke. 2022. február 24. mély törést jelentettt az európai történelemben, és ennek a német lakosság teljes mértékben tudatában van. Mégis Berlinben sokan feltették a kérdést, vajon a Scholz által hangoztatott korszakváltás a kormány politikájában bekövetkezett-e – fogalmazott a kereszténydemokrata pártelnök az ARD televíziónak adott interjújában.
"Már egy évvel ezelőtt figyelmeztettem a kancellárt arra, hogy
a korszakváltásnak a rendkívüli támogatásokon túl ki kell terjednie a politika valamennyi területére"
– emlékeztetett. Ennek ellenére a kormány továbbra is úgy hajtja végre a hivatalba lépése után elfogadott koalíciós szerződést, mintha azóta semmi nem történt volna – tette hozzá.
"A háború messze túlmutat az ukrajnai háborún" – fogalmazott Merz, és hozzátette: Európa a világháború utáni történelemben első ízben találja magát szemben olyan önkényuralmi rezsimekkel Kínában és Oroszországban, amelyek egészen nyíltan katonai erőszakkal fenyegettek annak érdekében, hogy befolyási övezetüket kiszélesítsék.
Szerinte Scholzra a habozás és a késlekedés jellemző. A kancellár mindig igyekszik a "minimumot" teljesíteni annak érdekében, hogy segítse Ukrajnát a jogos önvédelemben.
Az ellenzék első számú politikusának számító konzervatív politikus felrótta a kancellárnak azt is, hogy nem képes politikájának megfelelő közvetítésére. Ebből is fakad szerinte az a benyomás, hogy Olaf Scholz habozik, késlekedik, és csak ezt követően külső nyomás hatására hozza meg döntéseit – fogalmazott Merz. Ezzel kapcsolatban pedig adós valamennyiünknek, adós a német közvélemények azzal a magyarázattal, hogy miért teszi mindezt – tette hozzá.