eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kis Sándor magyar származású ukrán haditengerész temetése az ungvári katonai temetőben 2022. március 22-én. A 29 éves kárpátaljai Kis Sándor a február 24-én kirobbant orosz-ukrán háborúban, az Ocsakoviban zajló összecsapásokban vesztette életét.
Nyitókép: MTI/Nemes János

Szijjártó Péter: az ukránok mellett nagyon sok magyar halt meg

A háború mérhetetlen szenvedést hozott Ukrajnára és egész Európára, a fegyveres konfliktusnak ezért mielőbb véget kell érnie, a magyar kormány ezt az álláspontot fogja képviselni az ENSZ közgyűlésén is - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten, mielőtt útnak indult New Yorkba.

A tárcavezető arról számolt be, hogy a rendkívüli ülést azért hívta össze a világszervezet, mert pénteken lesz egy éve annak, hogy kitört a háború Ukrajnában.

"Az a háború, amelyről egy éve még nem gondoltuk, hogy ennyire hosszú és ennyire brutális lesz. Az a háború, amely mérhetetlen szenvedést hozott Ukrajnába és ide Európába is" - jelentette ki.

"Az a háború, amelyért Magyarország és a magyar emberek már eddig is rendkívül magas árat fizettek. És itt nemcsak arra gondolok, hogy az infláció, az energiaárak, az élelmiszerárak az egekbe emelkedtek, hanem arra is, hogy az ukránok mellett nagyon sok magyar halt meg" - tette hozzá.

"Ez egy olyan háború, amelyben nincsen győztes, csak vesztesek vannak, és hogy minél kisebb veszteségekkel meg lehessen úszni ezt a háborút, ennek a háborúnak véget kell vetni minél előbb. Ezt az álláspontot fogom képviselni holnap, illetve ma New Yorkban is" - hangsúlyozta.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×