eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Orosz rakétatámadásban kigyulladt fészert oltanak a kelet-ukrajnai Kramatorszkban 2023. február 2-án. A támadás következtében legalább két ember életét vesztette, hét pedig megsebesült.
Nyitókép: MTI/EPA/Szerhij Seszták

Bendarzsevszkij Anton: a háború évfordulóján indulhat a nagy orosz támadás

A posztszovjet térség szakértője, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója szerint erre utal az is, hogy az utóbbi időben az oroszok – de az ukránok is – felhalmozták a készleteket, kevesebb hadianyagot használtak fel és pihentették a katonákat.

Nagy a valószínűsége, hogy az orosz hadsereg február 24-én, vagyis az Ukrajna ellen indított támadás első évfordulóján újabb jelentős offenzívába kezd. Erről Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója beszélt kérdésünkre.

Oroszország elkezdte felhalmozni hadianyag tartalékait, de lassan befejeződik a több százezer besorozott katona kiképzés is, így nem alaptalanul aggódik Ukrajna amiatt, hogy a háború kitörésének első évfordulóján újabb nagyszabású támadásra kell készülnie – mondta Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója megkeresésünkre.

„Ha összehasonlítjuk a két ország méretét és lakosságát, akkor Oroszország előnyben van, de azt ne feledjük, hogy hadműveletek ukrán területen zajlanak, és Oroszországban hivatalosan nincs háború, hanem különleges katonai művelet van, és minden egyes újabb sorozásnak politikai kockázata van.

Ha Vlagyimir Putyin megengedhette volna magának, hogy azonnal egymillió ember soroz be, hogy azzal eldöntse a háború menetét, azt nyilván megtette volna.

Minden egyes ilyen kényszerbesorozás politikai kockázat, és az orosz vezetés nem szeret ezekhez az eszközökhöz nyúlni. Mindamellett pedig ezeket az embereket fel is kell szerelni, ki kell képezni, ez megterheli nemcsak a költségvetést, de a logisztikai rendszert is” – fejtette ki Bendarzsevszkij Anton.

Arról is beszélt, hogy a nyugati országok információi is arra utalnak, hogy a háború elindításának évfordulóján, február 24-én vagy annak környékén nagy offenzívát indíthat Oroszország. Erre utal az, hogy az elmúlt két hónapban az emberanyag pihentetése, felkészítése és a hadianyag felhalmozása folyt, egyébként nem csak orosz, hanem ukrán oldalon. Ezt mutatja, hogy bár Bahmut környékén igen heves harcok folynak folyamatosan, de a nehéztüzérség kevésbe volt aktív. Megy a tartalékolás mindkét oldalon. Ez utalhat arra, hogy az oroszok kifogyóban vannak a munícióból, de szerinte inkább arról van szó, hogy tartalékolnak és nagy támadásra készülnek.

Nyugati vezetők is arról beszéltek, hogy

a következő egy-két hónap kritikus lehet.

„Ukrajnában, a másik oldalon most már eljutottak arra a szintre, ahogy Oroszországban is, hogy kényszersorozás van, tehát most már a a sorozás, a mobilizáció harmadik hullámában tartanak, amelyben egészen 60 éves korig is be lehet sorozni embereket. Azok az emberek, akik a háború első félévében oda akartak menni a frontra, hogy megvédjék a hazájukat, azok már ezt megtették és beálltak az ukrán hadseregbe. Ettől függetlenül van emberanyag” – mondja az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Azok a hírek sem voltak hitelesek, hogy fogytán lenne bármelyik fél lőszerellátása.

„A nyugati tankok valószínűleg március végén, április elején érkezhetnek meg, itt elsősorban a német Leopárd 2-es tankokról van szó. Ha ezek a tankok megérkeznek – közben pedig elindult az ukrán katonák kiképzése –, az nagyban megkönnyíti majd az ukrán ellentámadást” – véli Bendarzsevszkij Anton.

Oroszországnak elsősorban a modern precíziós fegyverek gyártásával lehetnek problémái, hiszen a szankciók miatt sok külföldön gyártott alkatrészhez nem jut hozzá. A hagyományos fegyverek terén egyelőre rendben lesz az utánpótlások. Arról is beszélt, hogy a tavalyi év vége felé mindkét oldalon fenyegetett, hogy kifogynak a lőszerek, de Oroszország, és Ukrajna nyugati szövetségesei is fel tudták, tudják pörgetni a gyártást. „Ukrajna számára az év végéig biztosan rendelkezésre áll a kellő mennyiségű nyugati lőszer.”

(Nyitóképünkön orosz rakétatámadásban kigyulladt fészert oltanak a kelet-ukrajnai Kramatorszkban 2023. február 2-án. A támadás következtében legalább két ember életét vesztette, hét pedig megsebesült.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×