eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
CROW VALLEY, PHILIPPINES - APRIL 14:  A US-made HIMARS (High Mobility Advanced Rocket System) on static display during live fire exercises on April 14, 2016 in Crow Valley, Tarlac province, Philippines. US and Philippine troops are set to wrap up the 11-day Balikatan (shoulder-to-shoulder) annual joint military exercises which began last week as US Defence Secretary Ashton Carter said this week more Philippine military bases would be opened to US troops and equipment on a rotational basis. The Philippines is locked in a dispute with China over islets in the South China Sea which Beijing regards as its territory.  (Photo by Dondi Tawatao/Getty Images)
Nyitókép: Dondi Tawatao/Getty Images

Pánik közeli hangulat az orosz parancsnokságokon

Az ukránok szétlövik az ellenség fegyverraktárait, nyugati szakértők szerint fordulat következhet be az ukrajnai háborúban.

Fordulópontot jelentett a háború menetében a HIMARS rakéta-sorozatvetők megérkezése. Ezt a Mark Hertling nyugalmazott amerikai tábornok közölte a Newsweek hírmagazinnal. A tábornok véleményét az hvg.hu ismerteti.

Az atlatszo.hu pedig arról ír, a frontvonalakon megfigyelhető legfontosabb változás az, hogy jelentősen csökkent az orosz tüzérség fölénye. Az ukránok ugyanis szétlőtték a legnagyobb és legfontosabb orosz lőszerraktárakat, így a frontvonalon pusztító tüzérségüknek már nincs elég muníciója.

Az oroszok korábban ugyanis olyan intenzív ágyútüzet zúdítottak az ukránokra, amely csak hatalmas lőszerutánpótlás mellett volt csak lehetséges. Ezért

óriási lőszer depókat létesítettek a arcvonal közelében,

de azért elég távol ahhoz, hogy az ukrán tüzérség ne érhesse el. A helyzet azonban drámaian megváltozott, amint megérkeztek az első HIMARS sorozat vetők, mert ezeknek már 80 kilométeres a hatótávolságuk, és rendkívül pontosak a rakétáik.

A portál szerint az is az ukránok kezére játszott, hogy az oroszok vasúti csomópontok, jelentősebb út kereszteződések közelében található, korábbi, ukrán raktárakból, logisztikai központokból csináltak a hatalmas lőszer lerakatokat. Márpedig ezek pontos földrajzi helyzetét ismerik az ukrán tüzérek, így precízen be is tudják táplálni azok GPS koordinátáit a rakéták irányító rendszerébe.

A HIMARS pedig hajszálpontos.

Méghozzá annyira, hogy kijevi közlés szerint július 25-e óta 50 lőszerraktárat pusztított el az ukrán rakéta tüzérség és félszáznál is több nagy értékű katonai célpontot, például laktanyát, parancsnoki központot semmisített meg. Az ukránok által lehallgatott orosz katonai kommunikációból állítólag az derült ki, hogy megszállók hadvezetése "közel áll a pánikhoz".

Az amerikai rakéták segítségével az ukránoknak sikerült stabilizálniuk a frontvonalat. Megtörték az orosz tüzérség fölényét és jelentősen csökkentették a saját veszteségeiket. Korában ugyanis az orosz tüzrérség felmorzsoló taktikája naponta átlag 100 ukrán katona halált okozta. Viszont

amióta szétlőtték az orosz lőszerraktárakat, a veszteség a harmadára csökkent.

Az egyik harctéri parancsnokuk a Washington Postnak azt nyilatkozta, hogy amióta a HIMARS lecsapott a Harkivtól délre, Izjumban lévő lőszer lerakatra, az orosz rakétázás a tizedére esett vissza a korábbiakhoz képest.

Az orosz parancsnokok arra is panaszkodnak, hogy

a HIMARS rakétái ellen hatástalanok a legújabb, Sz-400 "Triumf" légvédelmi komplexumok is.

Ezeket ugyanis alapvetően repülőgépek, és nagy hatótávolságú, ballisztikus rakéták ellen tervezték. Így nem sokat tehetnek a kicsi és gyors HIMARS rakéták ellen. Az oroszoknak valószínűleg az izraeli "Vaskupola" rendszerhez hasonlóra lenne szükségük, amely képes a kisebb rakétákkal, sőt még a tüzérségi gránátokkal is megküzdeni – olvasható az atlatszo.hu-n.

Persze az amerikai rakéta-sorozatvetők nem fogják megnyerni az ukránoknak a háborút, de olyan drámai változást hozhatnak, mint amit a Javelin páncéltörő rakéták okoztak a Kijev környéki harcokban.

Az amerikai vezetés hamarosan újabb négy darab HIMARS komplexumot küld Ukrajnába. A portál azt sem tartja kizártnak, hogy Kijev megkaphatja a 300 kilométer hatótávolságú, ATACMS rakétákat. Erre utal, hogy az oroszok már át is vitték néhány hajójukat Szevasztopol kikötőjéből a távolabbi Novorosszijszkba.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×