eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Boris Johnson brit miniszterelnök online sajtótájékoztatót tart a londoni kormányfői rezidencián 2021. január 26-án. Ezen a napon a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma meghaladta a százezret Nagy-Britanniában.
Nyitókép: MTI/AP/AFP pool/Justin Tallis

Példátlan mértékű hitelfelvételre kényszerült a brit kormány

A legfrissebb adatok szerint példátlan szintre emelkedett a tavalyi pénzügyi évben a brit közfinanszírozás nettó hiteligénye, elsősorban a koronavírus-járvány súlyos reálgazdasági és költségvetési hatásai miatt, és ez hat évtizede nem mért magasságba hajtotta a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államadósság-rátát. A tavalyi kényszerű pénzügyi mankó után jó hír, hogy rendkívül erőteljes élénkülést jeleznek a brit gazdaság aktivitási mérőszámai.

A brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismertetett összegzésében kimutatta, hogy a márciusban véget ért 2020–2021-es pénzügyi évben a nettó államadósság-állomány 344 milliárd fonttal 2141,7 milliárd fontra (több mint 900 ezer milliárd forintra) emelkedett.

Az ONS számításai szerint ez 97,7 százalékos GDP-arányos nettó államadósság-rátának felel meg.

Az ONS visszatekintő adatsora szerint

  • a brit közszféra nettó adósságrátája a hazai össztermék arányában mérve legutóbb az 1963-ban véget ért pénzügyi évben volt ennél magasabb: akkor 98,3 százalékos nettó államadósság-rátát mértek.
  • Ezt megelőzően közvetlenül a második világháború után volt ennél magasabb a brit adósságteher: az 1946-1947-es pénzügyi év 251,8 százalékos GDP-arányos államadósság-rátával zárult.

A közfinanszírozási szektor nettó piaci hiteligénye – az állami bankrészesedések finanszírozási igénye nélkül számolva – a márciusban zárult 2020-2021-es pénzügyi évben 303,1 milliárd font (128 ezer milliárd forint) volt, 246,1 milliárd fonttal magasabb, mint a tavaly márciusban véget ért előző pénzügyi évben.

A statisztikai hivatal pénteki elemzése szerint a brit államháztartási szféra soha nem vett fel ilyen mennyiségű hitelt egyetlen pénzügyi év alatt azóta, hogy ennek a mutatónak a rendszeres közlése 1947-ben elkezdődött.

Az ONS számításai szerint mindez azt jelenti, hogy

a hazai össztermékhez mért államháztartási hiány a múlt hónapban véget ért pénzügyi évben 14,5 százalék volt.

Ez szintén rekord a második világháború óta eltelt időszakban: ennél magasabb GDP-arányos közfinanszírozási hiányt legutóbb az 1946 márciusában zárult pénzügyi évben mértek, amikor 15,2 százalék volt az államháztartási deficit.

Szabadesés

Az elemzés szerint a koronavírus-járvány hatásainak enyhítését célzó költségvetési juttatások, az adóbevételek ezzel egy idejű visszaesése és a hazai össztermék zuhanása egyaránt hozzájárult a nettó államadósság-ráta és a deficit emelkedéséhez az elmúlt pénzügyi évben.

A koronavírus-járvány tavaly tavaszi első hullámának megfékezését célzó, 2020 márciusának végén bevezetett első országos zárlat szabadesésszerű zuhanást okozott a brit gazdaságban: a tavalyi második negyedévben 19,5 százalékkal, 2020 egészében átlagosan 9,8 százalékkal esett reálértéken a brit hazai össztermék, amely így a 2013-ban elért szintre zuhant vissza.

A tavalyi második negyedévi és az egész éves GDP-zuhanás egyaránt példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben.

A jelenlegi pénzügyi évre szóló költségvetés, amelyet Rishi Sunak pénzügyminiszter március elején terjesztett be a londoni alsóházban, még erre a pénzügyi évre is 10,3 százalékos GDP-arányos deficittel számol.

Most rendkívül erőteljes élénkülést jeleznek a brit gazdaság aktivitási mérőszámai

Több mint hét éve nem mért ütemű élénkülésére utalnak a pénteken ismertetett előzetes áprilisi aktivitási mérőszámok, tükrözve a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások enyhítését.

Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) áprilisban 60,0-ra, 89 hónapja nem mért csúcsra emelkedett a múlt hónapban kimutatott 56,4-ről.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését, az 50 alatti mutatók az aktivitás lanyhulását jelzik.

Az IHS Markit az áprilisi előzetes adat pénteki ismertetéséhez fűzött elemzésében kiemeli, hogy a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor aktivitási mérőszáma az átfogó indexen belül 60,1-re, hat és fél évi csúcsra emelkedett áprilisban a márciusi 56,3-ról.

  • A teljes körű gyáripari aktivitási index 60,7 ebben a hónapban; ez 321 hónapja nem mért csúcsérték.
  • A feldolgozószektor kibocsátási értékét mérő BMI-mutató a múlt havi 56,6-ról 59,1-re, nyolc havi csúcsra emelkedett.

A brit gazdaság e két fő ágazatának aktivitása tavaly áprilisban - az akkor elrendelt országos korlátozások bevezetése utáni első teljes hónapban - érte el mélypontját: akkor a feldolgozóipari és a szolgáltatási ágazat kompozit BMI-mutatója 13,8-ra esett.

Ez messze a legalacsonyabb szint volt azóta, hogy e kompozit aktivitási mérőszám rendszeres összeállítása 1998 januárjában elkezdődött, és azt jelezte, hogy a brit gazdaság egészének aktivitása abban az időszakban szabadesésszerűen zuhant.

A tavaly áprilisi kompozit mérőszámon belül a brit szolgáltatási ágazat BMI-mutatója 13,4 volt, amely a szektor aktivitásának teljes összeomlására utalt.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×