eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Vlagyimir Putyin orosz elnök év végi sajtóértekezlete Moszkvában 2019. december 19-én.
Nyitókép: Jurij Kocsetkov

Szakértő: kifejezetten Vlagyimir Putyinra szabták az alkotmánymódosítást

Sz. Bíró Zoltán történész úgy látja, a jelenlegi orosz elnök eddigi elnöki ciklusait "nullázó" fogás a mostani átalakítás, a társadalom nem sok garanciát kap.

Megkezdődött Oroszországban az országos szavazás az alkotmány módosításáról, amely elfogadása után a hivatalban lévő elnök esetében eltörli újraválaszthatósága eddigi korlátozását, valamint konkrét állami szociális kötelezettségvállalási elemeket vezet be, és módosít a hatalmi ágak kölcsönös viszonyán is.

Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő az InfoRádióban kétségtelennek nevezte, hogy magának az alkotmánymódosításnak a fő célja is Vlagyimir Putyin orosz elnök újraválaszthatósága volt.

"2024-ben lejár a második, egymást követő elnöki mandátuma, így nem lesz jogi akadálya annak, hogy amennyiben egészségi állapota megengedi és politikai akarata úgy kívánja, megválaszthassák újra Oroszország elnökévé" - szögezte le a szakértő.

Korábban egyébként úgy gondolta,

"valamilyen rafináltabb módját választják majd a hivatal prolongálásának",

de végül is ez a "változat" nyert, több tucat alkotmánymódosítási pont közül most ez lesz az egyik.

Eddig az orosz alkotmány úgy fogalmazott, hogy az az orosz állampolgár lehet az Orosz Föderáció elnöke, aki legfeljebb két, egymást követő ciklusban tölti be ezt a posztot, ami korlátozást jelentett.

Vlagyimir Putyin eddig összesen két szakaszban, négy cikluson át volt orosz elnök, a mostani friss alkotmányszöveg pedig kvázi "lenullázza" Putyin múltját, és újraindul számára az elnöki lehetőség.

Igazán jelentős és fontos változtatást ezen kívül az 1993-ban keletkezett alkotmány mostani módosítása kapcsán Sz. Bíró Zoltán nem lát.

"Azok a garanciák, amelyek most a létminimumra vagy a jövedelemre fognak vonatkozni, azok olyan elemek, amelyeket a kormányzat nagyon könnyen módosíthat, ugyanis

hiába nem lehet majd a létminimum alatt keresni Oroszországban, a létminimum összegét a kormány bármikor megváltoztathatja"

- mutatott rá. Vagyis a társadalom jelentős része - mint kijelentette - "semmilyen garanciát nem kap".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×