eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 5. vasárnap Simon
Helyi lakosok szavaznak a szlovákiai parlamenti választáson a felvidéki Gömöralmágyon 2016. március 5-én. Megközelítőleg 4,4 millió választópolgár 23 politikai pártra és mozgalomra, illetve azok közel 2900 képviselőjelöltjére adhatja le voksát.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Szarka László: tragédiát hozhat a magyarokra a szlovákiai választás eredménye

A következő években a közigazgatás tervezett változása magyar parlamenti képviselet hiányában komoly veszélyeket rejthet - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Szarka László történész, Szlovákia-szakértő.

Bár volt összefogási kísérlet, az előjelek alapján nem volt váratlan, hogy pártszerű magyar képviselet nélkül marad a szlovákiai törvényhozás - vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorának stúdiójában Szarka László történész, Szlovákia-szakértő.

"Mind a ketten a másikra fogják a sikertelenség okait, mégis

azt lehet mondani, hogy az MKP közölte, a Híd nélkül indul el.

2010-ben, 2012-ben és 2016-ban sem jutottak be a parlamentbe, 108-109 szavazatot szereztek az elmúlt három választás során, most is ennyi sikerült, illetve valamivel több, 112 ezer" - fordította a számok nyelvére a magyar részösszefogást. Ez az MKP esetében 3,9 százalékos eredményt jelent.

Ebből a szakértő szerint az következik: kimerültek a demográfiai tartalékok a tisztán magyar választói bázisból, ami 8,5 százalék a szavazók között.

"Ez a mennyiségű szavazó nem tud két pártot bejuttatni, de még egyet sem,

amennyiben olyan erőteljes ideológiai képletek jelzik az utat. Nem a régióval törődnek, hanem a magyar identitáshoz kapcsolódó kérdésekkel."

A Híd-Most pártot Robert Fico pártjának bukása rántotta magával Szarka László szerint.

"Egy tragikus folyamat volt, amelyben Bugár Béla is elveszítette azt az ösztönét, hogy mikor milyen döntéseket kell hozni. Az újságíró-gyilkosságot követően bent maradt a koalícióban, amit a párton belül is sokan súlyos hibának tartanak. Természetesen mindenre van magyarázat..." - fogalmazott a szakértő.

Miután az EP-választáson is már megbukott mindkét magyar párt, sokan összefogást vártak tőlük, ám a különbségek miatt a pártok tagsága is az összefogás ellen volt - mondta.

"Életveszélyes helyzetek következnek most,

a kormányra jutott pártok át akarják gondolni a választójogi törvényt, a regionális közigazgatás kérdését, a járások, megyék beosztását,

és hát napirenden van egy 30 éve késlekedő kisebbségi törvény elfogadása is. Mindez magyar képviselet nélkül egészen tragikus következményekkel is járhat."

Úgy látja, a mostani szlovákiai választások komoly, figyelmeztető fordulata, hogy

több szlovák párt is ki tudta építeni magyar szavazóbázisát.

A Szarka Lászlóval készült teljes beszélgetést este 6 órakor hallhatják az Arénában (InfoRádió, 88,1).

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lemond az osztrák kancellár - Két út áll az államfő előtt
Most mi lesz?

Lemond az osztrák kancellár - Két út áll az államfő előtt

Karl Nehammer kancellár, a konzervatív Osztrák Néppát elnöke szombat este bejelentette, hogy a közeli napokban lemond mind kancellári, mind pártelnöki tisztségéről. Egyidejűleg közölte, hogy megszakították a koalíciós tárgyalásokat a szociáldemokrata SPÖ-vel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×