eur:
413.89
usd:
400.07
bux:
80036.48
2025. január 6. hétfő Boldizsár
Alexander Van der Bellen osztrák elnök beszél a regionális vezetőket tömörítő környezetvédő szervezet, az R20 Osztrák Világcsúcs konferenciájának megnyitóján a bécsi államfői rezidencián, a Hofburg-palotában 2024. június 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Közpolitikai felfordulás Ausztriában - Teljessé vált az egymásra mutogatás

A kormányalakítás kudarcára a múlt év végén a szakértők túlnyomó többsége sem számított. A három párt vezetője a viták ellenére sikert ígért. Az új évet köszöntve Alexander Van der Bellen államfő is optimistán nyilatkozott. Ezek után szinte derült égből villámcsapásként hatott, hogy nem jön létre a háború utáni Ausztria első hárompárti koalíciója.

Az osztrák felfordulás közvetve a szeptember végi parlamenti választásokkal kezdődött. A fölényesen győztes, addig ellenzéki radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) ugyanis a többi parlamenti párt nem volt hajlandó koalícióra lépni - pedig ez matematikai kényszer volt a nyertes számára a kormányalakításhoz -, köztük Karl Nehammer kancellár pártja, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) sem.

A hogyan továbbiról az államfő, Alexander Van der Bellen döntött, és a Néppárt választási kudarca ellenére október 22-én a kancellárt bízta meg kormányalakítással.

Ezt követően november elején kezdődtek meg az egyeztetések Nehammer pártja, valamint az addig egyaránt ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a törvényhozás legkisebb pártja, a NEOS (Új Ausztria és Liberális Fórum) között.

A tárgyalások azonban az újév első hetében - elsősorban a súlyos költségvetési hiány enyhítését célzó törekvések jelentős eltérése miatt - zátonyra futottak. A tervezett koalíciót ennek nyomán a legkisebb partner, a NEOS robbantotta fel. Beate Meinl-Reisinger szerint nem sikerült megállapodásra jutni a szükséges reformokról, ezért viszont a "nagyokat", a Néppártot és a szociáldemokratákat tette felelőssé .

Elemzők szerint a kudarc nemcsak Nehammer kancellár, de közvetve Van der Bellen államfő veresége is.

A tényleges győztes valójában a többiek által "kiközösített" Szabadságpárt, amelynek vezetője, Herbert Kickl a parlamenti választások eredményére utalva már korábban is eleve a "vesztesek koalíciójáról" beszélt.

A kudarcot közvetve az elnök is beismerte. Alexander Van der Bellen a NEOS döntése kapcsán rövid nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a hárompárti kísérlet "immár történelem".

Az államfő ugyanakkor egyelőre kitart amellett, hogy a kormányalakítási egyeztetéseket "a liberális demokrácia védelme érdekében" a Néppártnak és a szociáldemokratáknak folytatniuk kell.

Az újabb megbízást a két párt vezetője, Karl Nehammer és Andreas Babler egyaránt elfogadta, noha a parlament alsóházában, a Nemzeti Tanácsban együtt mindössze egy fős többséggel rendelkeznek.

A történtek nyomán elemzők továbbra is nehéz kormányalakítási tárgyalásokra számítanak. Ezt valószínűsíti az is, hogy a három párt közötti megosztottság forrása értékelések szerint nem a NEOS, hanem mindenekelőtt a szociáldemokrata párt volt. Az SPÖ ugyanis a költségvetési gondok enyhítése érdekében jelentős adóemeléseket követelt, amit a két partner - elsősorban a kancellár pártja - elutasított.

Van der Bellen államfő ennek ellenére azt hangsúlyozta, hogy a kormányalakításnak gyors ütemben, "késlekedés nélkül" kell haladnia.

Nehammer kancellár videóüzenetében "a politikai közép konstruktív erőihez" fordulva vázolta fő törekvéseit a gazdaság, a migráció, illetve az integráció területén.

A szociáldemokraták vezetője, Andreas Babler a NEOS-t vádolta a hárompárti koalíciós kísérlet kudarcáért. A partner ÖVP-t ugyanakkor közvetve arra szólította fel, hogy tegyen meg mindent a kormányalakítás sikere érdekében.

A valószínű kompromisszumok ellenére szakértők szerint

felmerülhet a tervezett kétpárti koalíció kibővítése a Néppárt korábbi koalíciós partnerével, a Zöld Párttal. Ugyanakkor nem kizárt az esetleges új választások kiírásának lehetősége sem.

Ennek azonban elemzők a legkisebb esélyt adják, utalva az idő szorítására, ennek kapcsán főként a súlyos költségvetési gondokra.

Megítélésük szerint a NEOS kilépése nyomán az ÖVP és az SPÖ az idő, illetve a siker nyomása alatt áll.

A történtekre reagált a Szabadságpárt elnöke, Herbert Kickl is, aki szerint a NEOS kilépése az utolsó momentum volt egy eleve kudarca ítélt kísérlet zátonya futásában. A pártelnök azonnali lemondásra szólította fel Karl Nehammert mind kancellári, mind pártelnöki tisztségéről.

Az FPÖ szerint Nehammer "görcsösen ragaszkodott a kancellári székhez, és ezzel válságba sodorta Ausztriát".

Az események nyomán elemzők egybehangzó következtetése, hogy Ausztria rendkívül nehéz hetek előtt áll.

Címlapról ajánljuk
Kormányalakítással bízhatja meg az elnök a Szabadságpártot
Hátraarc az osztrák belpolitikában

Kormányalakítással bízhatja meg az elnök a Szabadságpártot

Szombat este megszakadt a tárgyalás az osztrák kormánykoalíció két megmaradt pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Ausztria Szociáldemokrata Pártja (SPÖ) között, Karl Nehammer kancellár pedig bejelentette lemondását. A koalíciós tárgyalások október óta húzódnak. Arról, hogy miért nem sikerült tető alá hozni a megállapodást, miért szakadt meg a hétvégi tárgyalási forduló, Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára beszélt az InfoRádióban.

Wachsler Tamás: helyreállítjuk az Országház eredeti térstruktúráját

A Steindl Imre Program vezetője annak kapcsán nyilatkozott az InfoRádióban, hogy kezdődik az Országház felújításának előkészítési szakasza. A szakemberek több vizsgálatot, feltárást is elvégeznek a teljes rekonstrukció kezdete előtt, a munkálatok során pedig számos korszerűsítésre és átalakításra kerül sor. Máshova viszik a tervek szerint a monumentális Munkácsy-képet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×