eur:
408.41
usd:
360.61
bux:
90786.49
2025. április 24. csütörtök György
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) érkezik az Európai Tanács ülésére Brüsszelben 2019. március 21-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Kemény alkudozás kezdődhet az Európai Tanácsban

Az Európai Unió tagállamainak állam- illetve kormányfőiből álló testület azért ül össze kedden, hogy javaslatot tegyen az Európai Bizottság új elnökének személyére.

A tisztújítási folyamat szerint jelöltnek meg kell szereznie az európai parlamenti képviselők abszolút többségét, vagyis 376 képviselőnek a támogatását. Ha a jelölt nem kapja meg a szükséges többséget, az Európai Tanácsnak egy hónap áll rendelkezésére ahhoz, hogy szintén minősített többséggel javaslatot tegyen új jelöltre.

Idén az Európai Néppárt (EPP) csúcsjelöltje a bajor Manfred Weber, a párt jelenlegi frakcióvezetője az EP-ben, míg az Európai Szocialisták Pártja (PES) Frans Timmermans korábbi holland külügyminisztert, a bizottság jelenlegi első alelnökét választotta csúcsjelöltjének. Korábban Orbán Viktor többször közölte, hogy a Fidesz nem támogatja Manfred Webert, akit ő maga gyenge vezetőként, már nem konzervatív politikusként jellemzett a EP-választás előtt a német Bildt című lapban megjelent interjúban. Azt ugyanakkor nem árulta el, kit támogat Weber helyett, úgy fogalmazott, hogy ezt a megfelelő pillanatban fogja elmondani. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mindezek után az InfoRádió Aréna című műsorában hétfőn úgy fogalmazott, hogy a magyar fél ugyan a blokkolók csoportjához tartozik, de nem jelöl meg nevet az EP élére.

A helyzetet árnyalja, hogy Manfred Weber korábban azt mondta, nem akar a Fidesz szavazataival bizottsági elnök lenni, a választás éjszakáján az előzetes eredmények ismeretében pedig egy kérdésre válaszolva rámutatott, hogy az EPP és a második helyezett végzett Szocialisták és Demokraták (S&D) közötti 28 mandátumos különbség "a Fidesz-kérdést is megválaszolja". Mint ismeretes, a magyar kormánypárt 13 képviselői helyet szerzett, egy helyet javítva az előző választási eredményén.

"A legfontosabb hatalmi szerv a miniszterelnökök tanácsa"

A vasárnapi európai parlamenti választás előtt a Hír TV-nek adott interjúban arról beszélt a magyar miniszterelnök, hogy ő maga nem elsősorban az Európai Parlamentre figyel, hanem a miniszterelnökök tanácsában történő események befolyásolására, mert az uniós választás nemcsak arról dönt, hogy hány képviselő és milyen frakcióban ül majd az Európai Parlamentben, hanem megerősíti, vagy meggyengíti a hatalmon lévő kormányokat.

Orbán Viktor hatalmi szempontból az Európai Unió legfontosabb szervének nevezte a miniszterelnökök tanácsát,

amely dönt az EU leendő vezetőinek személyéről. Mint mondta, a keddi ülésen látni lehet majd, kinek milyen súlya van, a jelöltekről elmondott véleménye mit nyom a latba, és az azon múlik majd, hogy az emberek miként szavaznak az egyes tagállamokban.

Kovács Zoltán a választás éjszakáján az InfoRádióban nem kívánt belemenni abba, hogy a nemzeti radikálisokkal kíván-e a Fidesz összefogni az új EP-ben, csak annyit mondott: "átalakulás lesz".

Fóris György: esélyes egy európai alkotmányos válság

A Bruxinfo brüsszeli irodájának igazgatója az InfoRádióban beszélt arról, hogy nem tartja kizártnak egy európai alkotmányos válság kialakulását az európai parlamenti választásokat követően az unióban, ha az EP ragaszkodik a csúcsjelölti rendszerhez.

Korábban Mráz Ágoston Sémuel, a Nézőpont Csoport és Pulai András, a Publicus Intézet vezetője is egyetértett abban az InfoRádióban, hogy a csúcsjelölti rendszer halálra van ítélve. A Nézőpont Csoport vezérigazgatója szerint a rendszer már a születésekor megbukott, mert az addigi jelölt Martin Schulz helyett végül Jean-Claude Juncker lett a bizottság elnöke. Hozzátette, az Európai Tanács rendkívüli ülésén könnyen ki is mondhatják, hogy sem Frans Timmermans, sem Manfred Weber nem esélyes a posztra, azaz eltemethetik ezt a rendszert, ami az európai politikusok szerint is hamis, csak látszólag demokratikus modell.

Pulai András szerint viszont mivel egy konkrét jelölttel könnyebb kampányolni, a következő EP-választásra visszatérhet a modell.

Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Rekord évet zárt 2024-ben a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt, ami annak is köszönhető, hogy minden második külföldi turista Budapesten elmegy valamelyik fürdőbe – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Szűts Ildikó. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója beszélt a belépők áráról, a felújítási tervekről és az új Duna-fürdőkről is.

Donald Trump is megszólalt, keményen üzent az ukrán elnöknek

Az amerikai elnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij Krímmel kapcsolatos kijelentését, illetve álláspontját az amerikai békítő ajánlattal kapcsolatban. Trump szerint nagyon közel van a megállapodás, de Zelenszkijnek, akinek "nincs kijátszható kártyája", be kell adnia a derekát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Komoly ralit láthattunk ma az európai tőzsdéken, ez alól a magyar piac sem volt kivétel. A remek hangulat hátterében az áll, hogy a tegnapi piaczárást követően Donald Trump kedvező üzenetet küldött a piacoknak, ugyanis kijelentette, hogy nem tervezi leváltani a jegybankelnök Jerome Powellt, akit az előző napokban többször is élesen bírált. Emellett az is elhangzott, hogy az USA-ba irányuló kínai exportra kivetett végleges vámok "közel sem lesznek a 145 százalékhoz", holott eddig erre, vagy ennél is rosszabbra számított a piac. Ma pedig Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra (big deal) az Egyesült Államok és Kína között. A bejelentésekre heves reakciókat láthatunk a tőzsdéken: Ázsia után Európában is szép pluszban zártak a tőzsdék és Amerika is nagy emelkedésben van a Nasdaq vezetésével, a Csodálatos Hetes részvények közül az Amazon és a Tesla remekelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×