eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Sok helyen nem a bevándorlás a legégetőbb gond

Nagyobb kihívásként tekintenek az emberek a kivándorlásra, mint a bevándorlásra hat európai országban, köztük Magyarországon, Lengyelországban és Olaszországban is – összegzi legfrissebb kutatás eredményét a YouGov londoni székhelyű közvélemény-kutató intézet.

Mindösszesen 14 európai uniós tagállam delegálja az európai parlamenti képviselők 80 százalékát, köztük Franciaország, Németország, Olaszország és a visegrádi államok. A londoni székhelyű, de globális földrajzi lefedettségű közvélemény-kutató vállalt, a YouGov friss felmérése az európai parlamenti kampány előestjén arra kereste a választ: mely politikai témák foglalkoztatják a 14 tagállamban élő embereket, létezik-e olyan téma, amelynek mindegyik országban egyaránt kiemelt figyelmet szentelnek az emberek.

Az 50 ezer ember véleményét elemző, reprezentatív közvélemény-kutatás számos meglepő, és jónéhány borítékolható eredménnyel zárult: a nemzetközi sajtó az utóbbiak közé sorolja, hogy

szerte a kontinensen az iszlamista radikalizmust tartják az Európa jövőjét veszélyeztető legnagyobb fenyegetésnek.

A vizsgált tagállamokban, kivétel nélkül, a lakosság többsége szigorúbb határellenérzést sürget: ez az arány Görögországban 89%-ra, Csehországban 84%-ra, míg Ausztriában 80%-ra rúg.

Meglepően marginális helyzetbe került azonban a bevándorlás kérdése: több tagállamban is visszacsúszott a harmadik helyre a legfontosabb politikai kérdések listáján. Csupán négy országban, Németországban, Dániában, Svédországban és Ausztriában tekintenek a migrációra, mint a legégetőbb problémára.

A brit The Guardian és a német Deutche Welle is kiemelte: hat európai országban: Magyarországon, Lengyelországban, Olaszországban, Görögországban, Spanyolországban és Romániában több ember tartja problémának a kivándorlást, mint amennyien fenyegetésként tekintenek a bevándorlásra. Az európai átlag azonban épp ellenkező képet mutat:

a vizsgált 14 tagállam lakosságának mintegy harmada aggódik a bevándorlás, és csupán egyötöde a kivándorlás miatt.

Általános vélekedés szerte Európában, hogy az egészségügy, a lakhatási problémák és a munkanélküliség a legsürgetőbb kérdések közt szerepelnek – e vélekedésben élen jár Hollandia, Ausztria, Magyarország és Lengyelország. Általános jelenség továbbá a klímaváltozástól való félelem, minden országban, a válaszadók többsége szigorúbb környezetvédelmet sürget.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×