eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Washington, 2018. szeptember 28.Brett Kavanaugh amerikai főbírójelölt az amerikai szenátus igazságügyi bizottságának meghallgatásán a kongresszus washingtoni épületében 2018. szeptember 27-én. Kavanaugh-t három nő vádolja szexuális kényszerítéssel. (MTI/EPApool/Tom Williams)
Nyitókép: MTI/EPApool/Tom Williams

Trump nagy győzelme: a zaklatással vádolt jelöltje lett a főbíró

Brett Kavanaugh személyében új főbírája van az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróságnak. Kinevezésével a testület konzervatív többségű lett. Ez a plénum dönt olyan irányadó és megfellebbezhetetlen kérdésekben, mint például a művi terhességmegszakítás vagy az illegális bevándorlás.

Helyi idő szerint szombaton este letette a hivatali esküt Brett Kavanaugh, aki az Egyesült Államok 114. alkotmánybírája lett. Alig másfél órával azt követően, hogy a szenátusban 50:48 arányban megszavazták a jelöltségét, Brett Kavanaugh - a hagyományok szerint Bibliára tett kézzel - felesküdött a legfelsőbb bíróság bírói tisztségére.

Az új főbírót John Roberts, a legfelsőbb bíróság elnöke eskette fel egy zárt körű ceremónián. A szertartáson részt vett az az Anthony Kennedy alkotmánybíró is, akinek nyáron bejelentett visszavonulása miatt jelölte Donald Trump elnök az addig washingtoni fellebbviteli bíróként dolgozó Kavanaugh-t.

Brett Kavanaugh kedden már részt vesz a legfelsőbb bíróságon folyamatban lévő ügyek tárgyalásán.

Konzervatív többség

Csaknem valamennyi gyorselemzés történelmi jelentőségűnek minősítette a szenátus szombati végszavazását, amelyben a törvényhozók 50:48 arányban jóváhagyták Donald Trump amerikai elnök jelöltjét.

Az 53 éves Kavanaugh - eddigi washingtoni fellebbviteli bíró - kifogástalan szakmai karriert tudhat magáénak, ezt szenátusi meghallgatása során a jelöltségét ellenző demokrata párti szenátorok is elismerték. Ha ez így van, akkor mégis mivel magyarázható a jelöltségével szembeni ellenállás, a meghallgatási folyamatot kísérő heves és szenvedélyes politikai vita és a hangos tüntetőcsoportok felbukkanása? - tették fel a kérdést az utóbbi hetekben elemzők.

Brett Kavanaugh konzervatív bíró. Kinevezése élethosszig tart. Kinevezésével a kilenctagú legfelsőbb bíróságban konzervatív többség alakult ki.

A legfelsőbb bíróság pedig az amerikai társadalom életét hosszú távon meghatározó kérdésekben - például a művi terhességmegszakítás vagy az illegális bevándorlás ügyében - irányadó és megfellebbezhetetlen döntéseket hoz.

Kavanaugh-t nem ingadozó, tehát egyszer konzervatív, egyszer liberális szemléletet tükröző döntéseket hozó, hanem következetesen konzervatív bíróként tartják számon. Amikor Trump júliusban - Anthony Kennedy főbíró visszavonulása után - őt jelölte, a demokrata párti politikusok jó része azonnal jelezte, hogy nem ért egyet a jelölt személyével. Kennedy bíró ugyanis "ingadozó"volt, fontos ügyekben akár számíthattak is rá a demokraták. Kavanaugh bíró várható döntései - eddigi munkássága alapján - szinte bizonyosan konzervatív szemléletet fognak tükrözni.

Demokrata politikusok emlékeztettek arra, hogy Kavanaugh fiatal jogászként részt vett annak a Kenneth Starr irányította különbizottságnak a munkájában, amely annak idején, 1998-ban, Bill Clinton elnök alkotmányos eltávolításának lehetőségeit vizsgálta.

Trump újabb diadala a félidős választások előtt

Kavanaugh kinevezését az Egyesült Államokban Trump elnök vitathatatlan győzelmeként értékelik. Ez a tény pedig már önmagában is befolyásolhatja a november 6-án sorra kerülő félidős választások eredményeit, de a legutóbbi felmérések szerint a Kavanaugh-meghallgatás hangneme, a jelölt elleni támadások és lejáratási kísérletek, a személyét övező viták megélénkítették a republikánusok szavazókedvét.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×