Recep Tayyip Erdogan szombat este a török-szíriai határon található Kilisben - ahol a szíriai menekültek száma meghaladja az eredeti lakosságét - azt mondta, hogy a török belügyminisztérium már tett lépéseket a szíriaiak honosítása ügyében.
"A (belügy)minisztérium által felállított irodákon keresztül, ellenőrzött keretek között segítjük (szíriai) testvéreinket azzal, hogy megadjuk nekik az állampolgárság (megszerzésének) lehetőségét" - hangsúlyozta a török elnök, aki menekültek egy csoportja előtt beszélt.
Erdogan nem részletezte, hogy minden Törökországban élő regisztrált szíriai menekült folyamodhatna-e török állampolgárságért, és arra sem tért ki, hogy egyáltalán mi lenne ennek a feltétele, és hogy mennyi ideig tartana az eljárás.
Törökországban jelenleg 2,7 millió szíriai menekült él, s az eurázsiai ország menedéket nyújt további 300 ezer irakinak is, akik az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet előretörése miatt hagyták hátra hazájukat.
A közösségi oldalakon mindenesetre nagy vihart kavart a török államfő bejelentése, amellyel kapcsolatban egyesek népszavazás kiírását követelték. Mások azt vetették Erdogan szemére, hogy a szíriaiak honosításával az általa óhajtott elnöki rendszer bevezetéséhez szükséges szavazatokat akarja csupán megszerezni.
A török államfő Kilisben mondott beszédében az Iszlám Államot és a Szíriában tevékeny kurdokat egyaránt azzal vádolta, hogy bábok, akiket azzal a céllal szerződtettek, hogy a szíriaiak ne tudják kormányozni magukat.