eur:
389.37
usd:
363.73
bux:
68123.99
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

A monarchia mintájára szabályozzák az ír-angol viszonyt? - elemzők az Arénában

Az Anglia-központúság végét jelenti az Egyesült Királyságban a Skócia elszakadásáról rendezett népszavazás - még akkor is, ha kívülről látszólag alig változik valami az uniópártiak sikere után.

Bár 55-45 százalékos arányban az egységpárti szavazók kerültek többségbe Skóciában, mégis várhatóan jelentősen megváltozik az Egyesült Királyság belső szerkezete - mondta az Inforádió Aréna című műsorában Vida Krisztina, az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa.

"Skócia kaphat egy nagyobb autonómiát, és ezzel elindul a folyamat, hogy akkor Wales és Észak-Írország is, így Anglia státusza az, ami kérdőjeles és szintén változhat" - fogalmazott Vida Krisztina.

Frank Tibor, az ELTE egyetemi tanára szerint szinte biztosan nagy nyomás nehezedik majd az angolokra, hogy ne pusztán Londonból irányítsák a szigetországot.

"Ez vonatkozik a pénzügyekre, a hadseregre, a külügyek vitelére, és mindenre, ami közös ügy. Más lesz a súlya a nem angol részeknek, elsősorban Skóciának, de Walesnek és Észak-Írországnak is komolyabb szava lesz. Ezt már az is jelezte, hogy megszólaltak ezeknek a részeknek a felelős vezetői, és máris jelezték, hogy több befolyást kívánnak a brit ügyek irányításában" - mutatott rá az egyetemi tanár.

Frank Tibor szerint az Egyesült Királyság egyre inkább az Osztrák-Magyar Monarchiára kezd majd hasonlítani, ahol két nagy partner együttműködése vitte előre az állam fejlődését 1867-től, döntött a külügyekben és hadügyekben.

"Ezt az elsősorban Deák Ferenc által kidolgozott mintát már annak idején Európa-szerte ünnepelték, és az angol kormányfő már akkor rámutatott a parlamentben: ez az a példa, ahogy az ír-angol viszonyt szabályozni lehetne" - emlékeztetett Frank Tibor.

Vida Krisztina szerint a hamarosan megkezdődő belpolitikai egyezkedések miatt egyelőre nehéz megmondani, hogy Skócia milyen új jogokat kap, az viszont szinte biztos, hogy az adók jelenlegi 15 százalékának helyben maradt részét növelni szeretnék majd a helyiek.

"Én egy másik töréspontot látok" - tette hozzá a szakértő. "Ha 2017 végén az Egyesült Királyságban szavazás lesz az EU-tagságról és 'neadjisten a többség azt szavazza meg, hogy lépjenek ki, ott lesz egy törésvonal, mert a skótok nagyon szeretnének az EU-ban maradni és ők kifejezetten EU-pártiak. Akkor felmerülhet: ha Ti erre mentek, akkor mi lehet, hogy a másik irányba mennénk" - fogalmazott Vida Krisztina.

Frank Tibor szerint töréspont lehet II. Erzsébet királynő halála és az utódlás kérdése is. Az egyetemi tanár azt mondta, a csütörtöki skóciai népszavazás mindenképpen az Anglia központúság végét jelenti az Egyesült Királyságban.

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Grád Ottó: a nagyobb árcsökkenésre a gázolajnál lehet majd számítani

Hétfőn 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát a Mol, szombattól egy rendkívüli változással még tovább csökkennek az árak itthon. A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint ez a bejelentés új helyzetet teremt a kiskereskedelmi piacon. A változáshoz valamilyen mértékben várhatóan minden töltőállomás alkalmazkodik majd és árakat csökkent - mondta az InfoRádiónak Grád Ottó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Rángatják a tőzsdéket

Rángatják a tőzsdéket

Vegyes mozgásokat látunk ma a nemzetközi részvénypiacokon, Európában a befektetők a Fed tegnapi üzeneteit emésztették, miközben tovább dübörgött a gyorsjelentési szezon is, például Európa legnagyobb cége, a gyógyszergyártó Novo Nordisk, valamint a Shell is ma jelentett - mindkét cég megverte az elemzői profitvárakozásokat. Ezzel a mai napi izgalmaknak még nincs vége, hiszen az amerikai zárás után jelent majd az Apple is, amely jelenleg a világ második legértékesebb cége a Microsoft után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×