eur:
389.63
usd:
363.64
bux:
0
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Miért vonzó az Európai Unió?

Miért akarnak Európa országai sorra belépni az Európai Unióba, illetve mi ösztönözheti a közösséget új tagok felvételére? Erről szólt a Magyar Közgazdasági Társaság internetes beszélgetése.

Miközben az Unió több tagállamát válság sújtja, vannak országok, amelyek felvételüket kérik a közösségbe. A tagság tehát nyilvánvalóan vonzó - véli Balázs Péter egyetemi tanár, az Európai Bizottság korábbi tagja, volt külügyminiszter.

Hozzátette: a csatlakozni akaró országok jólétet és nagyobb biztonságot várnak. A tagság rangot is ad: a világban másként tekintenek arra az országra, amely tagja az EU-nak.

A felsorolt három tényező közül Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Külügyi Szemle főszerkesztője elsősorban a biztonságot emeli ki.

Hangsúlyozta: a térséget sikerült a háborútól megvédeni, és ez egy fontos vonzereje az uniónak.

A jelöltek tehát lelkesek, de a másik oldal, a befogadó közösség mintha kevésbé lenne elkötelezett - mutat rá Balázs Péter.

A bővítéssel kapcsolatos érdek erősen lelanyhult, elcsöndesült, mert a nagy európai tagállamoknak érdeke, hogy béke és biztonság uralkodjon Európában, de a gazdasági mérleg nem biztos, hogy a bővítés mellett szól: a magnak kell finanszíroznia egyre több rászoruló ország felzárkózási költségeit - magyarázta.

Kiss J. László megfogalmazása szerint jelenleg egy egyre szűkülő nettó fizető centrum, illetve egy egyre bővülő periféria alkotja az Európai Uniót. A bővüléssel ráadásul heterogénebbé vált az unió, a döntéshozatal pedig bonyolultabb lett.

Magyarország kilenc évvel ezelőtti uniós csatlakozása tehát a mostani aspiránsokéhoz képest egyszerűbb és gyorsabb volt, még akkor is, ha annak idején ez nem úgy tűnt - teszi hozzá Balázs Péter, aki azt mondja: "akkoriban nagyon erős politikai hátszél segített megoldani a gazdasági kérdéseket":

Hanganyag: Sánta András

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Dobrev Klára a Ligetben: "fogd be a szádat, magyar dolgozó, mert különben kirúgunk, ezt üzeni Orbán Viktor kormánya"

Európai fizetéseket, európai nyugdíjat, európai egészségügyet, európai béreket sürgetett a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd európai parlamenti (EP-) listavezetője szerdán Budapesten. Dobrev Klára közölte, erős Európát akar, amely minden magyarra tud vigyázni, akkor is, ha a kormánnyal szemben kell megvédenie őket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Tíz éve nem láttunk a hazai ingatlanpiacon ilyen alacsony számokat

Tíz éve nem láttunk a hazai ingatlanpiacon ilyen alacsony számokat

Tíz éve nem volt olyan alacsony a hazai ingatlanbefektetési piac forgalma, mint 2023-ban. A mintegy 600 millió euró 38 százalékos visszaesést jelent a megelőző évhez képest. A csökkenés közepette viszont tovább emelkedett a magyar befektetők aránya, elérve a 82 százalékot. Ezzel párhuzamosan az irodapiacon és az ipar-logisztika szegmensben is emelkedtek a hozamok, miután a magas finanszírozási költségek és a mérsékelt bérleti kereslet továbbra is kivárásra ösztönzi a befektetőket. Mindez azonban nem magyar sajátosság, Nyugat-Európában is hasonló folyamatokat látunk, ahol az elmúlt két évben a kelet-közép-európainál is jelentősebb ingatlanérték-csökkenések mentek végbe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×