eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Élesedik a szigetvita: veszélyben a japán cégek

A hétvége után újabb Japán-ellenes tüntetések robbantak ki Kínában, amelynek nyomán több japán érdekeltségű gyár korlátozta működését, az országban élő japánok pedig nem merészkedtek az utcára. A tiltakozás kiváltó oka területi vita egy szigetcsoportról, amelyet a japán kormány megvett magántulajdonosától. A tüntetések egyes cégek hitelbesorolását is fenyegetik.

Kína több városában is ezrek vonultak az utcákra a II. világháború előtti japán megszállás évfordulóján, a tiltakozás oka azonban nem a történelemben, hanem az utóbbi évek szigetvitájában keresendő. A Japán által Szenkaku, Kína által Tiaojünek nevezett lakatlan szigeteken japán aktivisták szálltak partra, amit a kínaiak további provokációnak tartanak.

Ezt megelőzően a japán kormány megvásárolta a szigeteket magántulajdonosától - hivatalosan is Japán területéhez sorolva azokat. A szigetekhez - ahol feltételezések szerint gázlelőhelyek vannak - indult egy ezer kínai halászhajóból álló flotta. Kína a maga részéről a múlt héten világosan meghatározta felségvizei határait - így viszont fel kell lépnie, ha japán hajók jelennek a sajátjának tartott vizeken.

A területi vita miatt Kínában az utóbbi évek legszenvedélyesebb Japán-ellenes tüntetései robbantak ki. Sok japán áruház és étterem bezárt, egyes japán cégek, például a korábban is célba vett Toyota, Mazda, Honda és Panasonic részlegesen leállították a termelést kínai üzemeikben.

A Panasonic három gyárából kettőt támadás ért, a Toyota és Honda néhány szalonját pedig felgyújtották. A Fitch hitelminősítő arra figyelmeztette az érintett cégeket, hogy ronthatnak besorolásukon.

Az országban élő japánok nem merészkednek az utcákra, és vannak, akik már hazautaztak.

Pekingben fémkordonok mögött felsorakozott rohamrendőrök őrzik a japán nagykövetséget, amelyet több ezren dobáltak vizesflakonokkal és zöldséggel. Diplomaták szerint néhány ablakot is betörtek. "Tapossátok el a japán kutyákat" - állt az egyik transzparensen.

A feszültség miatt zuhanni kezdtek a Kínában érdekelt japán cégek részvényárfolyamai. Esett a gépkocsik katalizátoraiban használt platina ára is a Kínában működő japán autógyárak részleges leállása miatt.

Miközben a nacionalisták mindkét oldalon szítják a feszültséget, veszélybe kerültek a kétoldalú gazdasági kapcsolatok. A két ország kereskedelme tavaly 345 milliárd dolláros forgalmat produkált. Bár a japán cégek nem tervezik a visszavonulást a kínai piacról, de újragondolhatják ottani befektetési terveiket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×