eur:
398.56
usd:
363.91
bux:
74183.13
2024. október 9. szerda Dénes

Kompromisszumra törekszik "A hölgy"

Folytatni akarja a harcot a demokráciáért, de valamiféle megegyezést keres a katonai juntával a szombaton, hétéves házi őrizetből szabadon engedett Aung Szan Szú Kji. A Nobel-díjas burmai ellenzéki vezér, akinek neve világszerte összefonódott a szabadságért való küzdelemmel, hosszú évek után vasárnap tartotta első sajtótájékoztatóját.

Bár a junta mindenféle indokkal megfosztotta szabadságától - legutóbb például azért, mert egy amerikai férfi a házához úszott az azelőtti tavon át - Aung Szan Szú Kji azt mondja, hogy kompromisszumot keres a mianmari katonai kormányzattal. Az ellenzék vezéralakja a pár héttel ezelőtti választások bojkottjára szólított fel, és pártja nem is indult - ennek nyomán a tábornokok hívei nyolcvan százalékos többséget szereztek a törvényhozásban.

A hívei által csak "A hölgyként" ismert Szú Kji, aki még soha nem látta unokáit, és akinek férje tőle távol halt meg, a házi őrizetből való szabadulása után úgy fogalmazott: "A nemzeti megbékélés, a párbeszéd a célom. Erre fogom felhasználni a maradék tekintélyem" - mondta riporterek előtt.

A korábbi Burmát, mostani nevén Mianmart 1962 óta irányítja a katonai junta, amely megfélemlíti és megfigyelés alatt tartja polgárait, és brutális katonai kampányt folytat az ország kisebbségei ellen. Emberi jogi gyakorlata miatt az ország erősen elszigetelődött, de földgáztartalékai és vízienergia-lehetőségei miatt az energiaéhes Kína és India is érdeklődik iránta.

Aung Szan Szú Kji korábban tízezer ünneplő híve előtt szólalt fel. Úgy tűnik, a junta ezúttal nem akarja korlátozni megnyilvánulásait, mivel a választásokkal sikerült bebetonoznia hatalmát - az ikonikus ellenzéki vezér pedig nem lesz jelen a parlamentben. A 65 éves, különösen népszerű politikus beszéde idején egy sor titkosrendőr fotózta a résztvevőket és rögzítette Aung Szan Szú Kji szavait, aki azt mondta: hisz az emberi jogokban és a jog uralmában. "Ezekért mindig harcolni fogok" - tette hozzá, de arra is sürgette híveit, hogy segítsék elő a nemzeti megbékélést.

"Ha el akarjuk érni a célunkat, akkor helyes módon kell cselekednünk, különben bármilyen nemes is a cél, nem érjük el"- mondta Aung Szan Szú Kji, aki ezzel arra utalt, hogy kompromisszumra törekszik a juntával. A politikus 2002-ben egyszer már találkozott a katonai kormányzat vezetőjével, Than Sve tábornokkal, és most ismét közvetlen párbeszédet akar.

A házi őrizetből frissen szabadult politikussal találkozott diplomaták azt mondták: pragmatikus politikus, aki megoldást akar találni hazája gondjaira. Elemzők most azt találgatják, vajon mennyi ideig hagyja majd a junta, hogy Aung Szan Szú Kji szabadon beszéljen, mielőtt ismét megpróbál lecsapni rá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: éleződik a helyzet a Közel-Keleten, de senki nem akar háborút
Aréna

N. Rózsa Erzsébet: éleződik a helyzet a Közel-Keleten, de senki nem akar háborút

Minőségi ugrás az izraeli–iráni konfliktusban, hogy Irán rakétákkal lövi Izraelt, de Teherán nem akar háborút – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa. N. Rózsa Erzsébet beszélt az iráni atomprogram állásáról, a párhuzamos hadseregről és az arab ország álláspontjáról is.

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Így érhető el az 1 millió forintos fizetés Magyarországon

Így érhető el az 1 millió forintos fizetés Magyarországon

Az érdekképviseleteket megosztja az 1 millió forintos átlagbér és a 400 ezer forintos minimálbér terve. A munkaadói oldal óvatos, míg a munkavállalók képviselői optimisták. Mindannyian arra hívják fel a figyelmet, hogy tárgyalásokra lesz szükség a bérek kialakítása során a munkaadók, a munkavállalók, illetve a kormány képviselői között. A munkaadók adó- és járulékcsökkentést tartanak szükségesnek, ha ilyen nagyot nőnek a bérek. A Munkástanácsok számításai szerint úgy érhető el 2-3 év alatt a magas bérszint, ha a profithányad csökken és a bérhányad nő a gazdaságban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×