eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 19. vasárnap Ivó, Milán

Törökország jó helyzetbe került a Déli Áramlattal

Oroszország és Törökország aláírta a Déli Áramlat gázvezetékről szóló megállapodást, amely kiemelt pozícióhoz juttatja Ankarát az európai gázszállításokban. Az alku értelmében a még tervezett Nabucco versenytársának számító orosz vezeték is áthaladhat török területen, és Ukrajna megkerülésével juttathat gázt az EU-ba.

Törökország - néhány európai államhoz hasonlóan - két lovat próbál megülni, amikor az európai gázszállításokról van szó. Egyrészt támogatta az orosz szállításoktól való függést csökkenteni hivatott és júliusban aláírt Nabucco-projektet, de most nem akadályozta meg azt sem, hogy az orosz "ellenvezeték" a területi vizei alatt haladjon át. Bár, ahogy a Financial Times megjegyzi, a mostani lépés a júliusban ünnepelt Nabucco kicsúfolásának tűnhet, mindössze azt bizonyítja, hogy amikor energiáról van szó, nincsenek barátok, csak partnerek.

Az Ankarába érkezett Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, aki megszerezte kollégája, Recep Tayyip Erdogan beleegyezését, sietett is temetni a Nabuccót.

"Világos, hogy a Déli Áramlat vezeték valóság, és különösen fontos azért, hogy biztosítsa Európa energiabiztonságát. Emellett fontos tényező az összetett orosz-török kapcsolatok alakulásában" - mondta. Európában, ahol több országban egy időre kikapcsolták a fűtést az idei, soros orosz-ukrán gázvita nyomán azonban sokan felkapják a fejüket arra, hogy Putyin az ellátás miatt aggódik.

Moszkva viszont azt ígéri, hogy ha a vele rossz viszonyban álló Ukrajnát elkerülő vezetéken szállíthat, akkor nem lesznek fennakadások.

Erdogan ugyanakkor tartózkodott a diadalittas megjegyzésektől, és azt mondta: a Nabuccót és a részben az ENI olasz energiacég által épített Déli Áramlatot párhuzamos, és nem alternatív elképzelésekként kell emlegetni. A jövőben egyik sem lesz elég Európa ellátására - tette hozzá.

Elemzők szerint Törökországnak nem volt stratégiai érdeke a Déli Áramlat támogatása, de mivel maga is függ az orosz szállításoktól és cserébe Moszkva segíti egy olajvezeték megépítését, és valószínűleg atomerőművekhez juttatja, rábólintott a tervre. Emellett a Déli Áramlattal Ankara jobban tud kampányolni azért, hogy felvegyék az EU-ba. Bár saját olaj- illetve gázforrásai alig vannak, Törökország stratégiai pozícióban találta magát: Európa és az energiahordozókban gazdag Irán, Oroszország, Egyiptom és a Kaszpi-országok között fekszik, és az FT szerint most ebből sikerült jó tőkét kovácsolnia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Gázszámlapara - fontos határnapon vagyunk túl

Mindössze két nap volt májusban Budapesten, amely fűtési szempontból nem számított nyárnak, azaz azokra a napokra járt volna csak kedvezményes gáz a fogyasztóknak. Kiszámoltuk azt is, hogy nagyjából mennyi köbméter támogatott gáz jár még július 31-ig. A meleg tavasz ugyanis kicsit bekevart a 20 éves jelleggörbébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Az oroszok Harkivban támadnak, Ukrajna lőszerhiánnyal küzd - Háborús híreink szombaton

Az oroszok Harkivban támadnak, Ukrajna lőszerhiánnyal küzd - Háborús híreink szombaton

Az oroszok Harkivban nyomulnak előre, szombaton egy falu elfoglalását jelentette be az orosz védelmi minisztérium. Közben Ukrajna lőszerhiánnyal küzd, és a harkivi frontról több ezer civilt evakuáltak. Tegnap életbe lépett az új törvény, amely átalakítja a hadsereg mozgósításának módját. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Emmanuel Macron francia elnök javaslatát az Oroszország és Ukrajna közötti ideiglenes tűzszünetre a párizsi olimpia alatt. Szombaton ebben a cikkünkben számolunk be a háború legfontosabb eseményeiről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×