eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Élelmiszerválság brit módra: millió tonnányi friss étel naponta a kukákban

Miközben szinte az egész világ az élelmiszerválság hatásaitól szenved, meglepő adatok láttak napvilágot a britek pazarló fogyasztási szokásairól. Az Egyesült Királyság polgárai naponta 220 ezer félkilós kenyeret, 1,6 millió banánt, 550 ezer adag csirkehúst, 5,1 millió darab burgonyát, 660 ezer tojást, 1,2 millió darab kolbászt és 1,3 millió doboz joghurtot dobnak ki a szemétbe.

A fentieken kívül a "veszteséglistán" szerepel napi 4,4 millió alma, 300 ezer zacskó burgonyaszirom és 440 ezer adag készétel. Ennél is elgondolkoztatóbb, hogy az élelmiszerek többsége teljesen érintetlenül végzi a szeméttárolókban, egy részük még a szavatossági idő lejárta előtt.

A kormány hulladékkezelési akcióprogramjának (Wrap) munkatársai úgy számolnak, hogy az elpocsékolt ételek összértéke évente eléri a 10 milliárd fontot (mintegy 3210 milliárd forint). Egy két felnőttből álló háztartás évente 420 fontot (135 ezer forint) dob ki az ablakon ilyen módon, míg a gyermekeket nevelő családoknál ez az összeg eléri a 610 fontot (196 ezer forint).

Az eredmények nyilvánosságra hozatala után a környezetvédelmi miniszter közölte: az állítások önmagukban is meghökkentők, de még sokkolóbbak most, amikor világszerte az élelmiszerválság szerepel a lapok címoldalán.

Joan Ruddock felhívta a figyelmet arra, hogy nemcsak a fogyasztók pénzéről van szó, hiszen az ételek előállítása során rengeteg energiát használnak fel, sok üvegházhatású gáz keletkezik, ráadásul a szeméttel is kezdeni kell valamit. Ez utóbbira tavaly körülbelül egymilliárd fontot (321 milliárd forint) költöttek a brit önkormányzatok.

Szintén a sokkoló jelzővel illette a felmérés megállapításait a Wrap vezetője. Liz Goodwin hozzátette: a jelenlegi gyakorlat olyan, mintha vásárlás után az árukkal megrakott bevásárlószatyrok harmadát egyenesen a szemétbe dobnák.

Egyes számítások szerint a még felhasználható élelmiszerek pocsékolásának megszüntetésével évi 18 millió tonnával lehetne mérsékelni a széndioxid-kibocsátást az Egyesült Királyságban, ami azzal egyenértékű, mintha a brit autók ötödét kivonnák a forgalomból.

A megállapítások több mint kétezer ember háztartási szemetének átvizsgálása nyomán születtek.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×