eur:
398.6
usd:
363.92
bux:
74215.73
2024. október 9. szerda Dénes

Legalább 15 ezerre teszik a mianmari ciklon áldozatainak számát

Már legalább 15 ezerre tette a mianmari ciklon halálos áldozatainak számát az ország külügyminisztere. Eközben számos ország és nemzetközi segélyszervezet jelezte, hogy kész gyors segítséget nyújtani.

A 15 ezer halálos áldozatra vonatkozó adat tovább nőhet, mivel a mianmari hatóságoknak csak nemrég sikerült kapcsolatba lépniük az Iravádi folyó deltájának lakosaival, akiket a leginkább sújtott a katasztrófa - mondta U Njan Van, az ország külügyminisztere. A politikus hozzáfűzte, csak Bogalay városban tízezer halott van.

A Banglades és Thaiföld között elhelyezkedő, a jelenlegi katonai diktatúra előtt Burmának nevezett ország délnyugati partvidékére péntek este csapott le a Nargis ciklon, óránként 190-240 kilométer közötti sebességgel örvénylő széllel, majd szombaton folytatta a pusztítást. A The Guardian című brit lap képeit megnézheti, ha ide kattint.

Az ENSZ illetékesei szerint több százezerre tehető a földönfutókká váltak száma, nekik még tiszta ivóvizük sincs, de a fedél nélküliek végső száma akár milliókra is rúghat. A World Vision elnevezésű humanitárius szervezet szakemberei helikopterekkel a legnagyobb pusztítást elszenvedett területek fölé repültek, majd kijelentették, hogy a ciklon okozta károk súlyosabbak lehetnek még a 2004. decemberi ázsiai szökőár okozta károknál is. Az Indiai-óceán térségében három és fél évvel ezelőtt pusztító cunaminak egyébként körülbelül 220 ezer halálos áldozata volt.

A Mianmart kormányzó katonai junta sürgős segélykéréssel fordult a nemzetközi közösséghez. Mindenekelőtt tetőfedő anyagokra, gyógyszerekre, víztisztító tablettákra és szúnyoghálókra van szükség.

Thaiföldről már ma érkezik egy katonai szállítógép kilenc tonna segélyszállítmánnyal Rangunba a fővárosba, de számos ország és nemzetközi segélyszervezet - köztük az Európai Unió, az ENSZ, a vöröskereszt, valamint a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége - is közölte, hogy kész gyors segítséget nyújtani a természeti csapás sújtotta országnak. India bejelentette, hogy rövidesen két hajót küld szintén a fővárosba élelemmel, gyógyszerrel és más segélyküldeményekkel megrakva.

Eközben a katonai vezetés három hajón küldött élelmiszert a deltavidékre, az ország legfontosabb rizstermőterületére, ahol az 53 milliós összlakosság csaknem fele él.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: éleződik a helyzet a Közel-Keleten, de senki nem akar háborút
Aréna

N. Rózsa Erzsébet: éleződik a helyzet a Közel-Keleten, de senki nem akar háborút

Minőségi ugrás az izraeli–iráni konfliktusban, hogy Irán rakétákkal lövi Izraelt, de Teherán nem akar háborút – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa. N. Rózsa Erzsébet beszélt az iráni atomprogram állásáról, a párhuzamos hadseregről és az arab ország álláspontjáról is.

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×