eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Dupla jutalmat kapnak a külföldi rabok

Megduplázta a külföldi rabok számára felajánlott jutalmat a brit kormány: 1500 fontot (260 ezer forintot) fizetnek azoknak, akik beleegyeznek a hazatoloncolásukba. Így próbálnak enyhíteni a nagy-britanniai börtönök zsúfoltságán.

A kormány már korábban úgy döntött, hogy az év végéig négyezer külföldi állampolgárságú rabot "eltűntet" a nagy-britanniai börtönökből. Az előirányzat teljesítése érdekében október eleje óta a korábbinál kétszer magasabb összeget fizetnek azoknak, akik beleegyeznek abba, hogy hazatoloncolják őket.

A "jutalom" felemelését nyilvánosan nem jelentette be a kabinet, s a döntés ellenzéki politikusok és a büntetőrendszer reformját szorgalmazó aktivisták szerint egyértelmű jele annak, hogy a kabinet másképpen nem tudja teljesíteni a kitűzött célokat.

A külföldi állampolgárságú rabok korábban maximum 800 fontos "visszailleszkedési" támogatást és 46 font elbocsátási segélyt kaptak a szabaduláskor - a visszailleszkedési támogatás a brit szabadulóknak is jár.

Hatszázan éltek a lehetőséggel

Tavaly októberben vezették be a hazatérést ösztönző jutalmat, de ezzel csak 600-an éltek a brit börtönökben büntetésüket töltő 11.211 külföldi rab közül.

A börtönhelyzettel foglalkozó aktivistákat mélységes felháborítja, hogy a kormányzat mennyivel több pénzt szán a külföldi raboknak, mint a helybélieknek, akik közül évente százezren szabadulnak. A döntés Mark Leech, a Börtönök kézikönyve szerkesztője szerint teljesen rossz üzenetet küld.

"A legtöbb külföldi rab a karibi országok állampolgára, sokan közülük drogfutárok. Milyen üzenetet küld, ha ezeket az embereket, akiket a bíróság elítélt, 1500 fonttal jutalmaznak, hogy segítsenek nekik szakmát tanulni és hazajutni?"

A belügyminisztérium védekezik

A belügyminisztérium azzal védekezik, hogy mindenképpen csökkenteni akarja a külföldi rabok számát, és már eddig is rekordszámú rabot toloncolt ki az országból. A tárca szóvivője szerint 2006 áprilisa és 2007 márciusa között 2784 külföldi rabot toloncoltak ki, és reményeik szerint idén összesen négyezernek teszik ki a szűrét.

A jutalom kifizetése a belügyminisztérium szerint még mindig sokkal olcsóbb, mint a rabok ellátása. Ráadásul a kormányzat biztonsági intézkedéseket is hozott annak érdekében, hogy az érintettek többé ne térhessenek vissza az országba; mindegyiktől ujjlenyomatot vesznek, rákerülnek a be nem engedhető személyek listájára, és a konzulátusokat is értesítik, hogy ne adjanak ki nekik vízumot.

A brit belügyminisztérium októberben egyébként megemelte azt az összeget is, amelyet azok kapnak, akiknek elutasították a menedékjogi kérelmét; ők az eddig 1500 helyett 4000 + 500 fontot (1,6 millió forintot) kapnak arra, hogy hazatérhessenek.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Magyarország külkereskedelme az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, és bár a lengyel-magyar gazdasági kapcsolatok tartották a lépést a változással, kiugró teljesítményről nincs szó, hiába a szoros kulturális és politikai kapcsolatok. A Lengyel-Magyar Gazdasági Kamarával együttműködésben készült cikkünk annak jár utána, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak a lengyel és a magyar üzleti környezetben, valamint hogy milyen kihívásokkal nézhetnek szembe magyar cégek, amikor belépnének a lengyel piacra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×