eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Sarkozy ott üti a másik franciát, ahol éri

Nicloas Sarkozy francia elnök és az európai jegybank elnöke közötti szópárbaj szinte minden héten hoz új fordulatot. Politikai elemzők szerint a kettőjük közötti ellentét fellángolásának elsősorban belpolitikai magyarázatai vannak.

Nicolas Sarkozy politikai karrierje tele van ellentmondásos vagy komoly vitákat szító megnyilatkozásokkal. Amióta azonban májusban Franciaország elnöke lett, Európában leginkább arra figyelnek, hogy alig telik el úgy hét, hogy ne kerülne összetűzésbe az Európai Központi Bank - egyáltalán nem mellesleg - szintén francia elnökével.

Bár az 1992-es maastrichti szerződés tételesen is tiltja, hogy az egyes országok politikusai nyomást gyakoroljanak az euró értékállóságát őrizni hivatott jegybankra és annak elnökére, Sarkozy minden alkalmat megragad, hogy elmondja: a magas kamatok megfojtják a francia gazdaságot.

Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke eleinte nem válaszolt Sarkozy kijelentéseire, de egy idő után megelégelte a sorozatos támadásokat és a hónap elején egy portugáliai pénzügyi tanácskozáson a résztvevők nem kis derültségére azt mondta, hogy a francia elnök valamiért azt hiszi, befolyásolni tudja a bank döntéseit.

Azóta a francia médiában hol egyikük, hol másikuk nyilatkozik a magas alapkamatról, illetve annak gazdasági káráról.

A kettőjük közötti, alapkamatok körüli vita még 1994-re nyúlik vissza, amikor Trichet a francia jegybank elnöke, Sarkozy pedig a Raffarin-kormány pénzügyminisztere volt. Mellesleg a vita alig egy évvel azután tört ki, hogy a francia jegybank a politikától függetlenné vált, ami előfeltétele volt az euróövezet létrejöttének.

A két francia vitája politikai elemzők szerint most azért éleződött ki, mert Sarkozy eddig tabunak számító szociális vívmányokat akar megnyirbálni, és a nemzeti retorika segítheti abban, hogy a franciák kisebb ellenállást tanúsítsanak például a 35 órás munkahét meghosszabbítása miatt.

A hivatalosan azóta is tagadott pletykák szerint egyébként Trichet éppen az akkori francia elnök, Jacques Chirac kitartó lobbizása nyomán lett az Európai Központi Bank elnöke 2003-ban, amikor átvette a tisztséget az azóta elhunyt holland Wim Duisenbergtől.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×