eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 19. vasárnap Ivó, Milán

Pusztulnak a madarak Észak-Amerikában

Az elmúlt negyven évben kevesebb, mint felére csökkent Észak-Amerika leggyakoribb madarainak népessége. A jelenség fő oka a csökkenő élettér, de egyre komolyabb tényező a globális felmelegedés is.

Az amerikai Audubon társaság olyan civilek szervezete, akik negyven éve minden karácsonykor és májusban megszámolják a környékükön felbukkanó madarakat. Ennek köszönhetően ez a társaság rendelkezik a legnagyobb adattárral az Amerikában gyakran előforduló madarakról.

Nos, az idei és az első, negyven évvel ezelőtti felmérés adatainak összevetéséből kiderült, hogy a virginiai fogoly - latin nevén Colinus virginianus - állománya 82 százalékkal csökkent, egy, a mi meggyvágónkhoz hasonló pintyféle lélekszáma pedig 78 százalékkal.

Csökkenő élettér


Az Audubon társaság listáján összesen húsz madár szerepel, és az utolsó helyen említett nyírfajd előfordulása is több mint felével esett vissza negyven év alatt.

Az emberi települések növekedésével folyamatosan csökken a madarak élettere, és annak ellenére, hogy a felsorolt fajták egyikét sem fenyegeti a kihalás veszélye, Amerika hétköznapi madarainak száma a negyven évvel ezelőtti 17,6 millióról öt és fél millió alá zuhant.

A globális felmelegedés pedig ebben azért ludas, mert az északon költő madarak korábban havas élettere elmocsarasodik, tehát ott már nem nevelhetnek utódokat, a több millió év alatt kialakult költözési szokásaikon pedig képtelenek változtatni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Gázszámlapara - fontos határnapon vagyunk túl

Mindössze két nap volt májusban Budapesten, amely fűtési szempontból nem számított nyárnak, azaz azokra a napokra járt volna csak kedvezményes gáz a fogyasztóknak. Kiszámoltuk azt is, hogy nagyjából mennyi köbméter támogatott gáz jár még július 31-ig. A meleg tavasz ugyanis kicsit bekevart a 20 éves jelleggörbébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×