eur:
392.9
usd:
366.98
bux:
66114.18
2024. április 25. csütörtök Márk
Nyitókép: Pixabay

Optimista előrejelzés a magyar gazdaság teljesítményére

A Pénzügykutató hétfőn közzétett legfrissebb optimista forgatókönyve szerint a második fél évben jelentősen, 2-4 százalékra mérséklődik a GDP zsugorodása, ennek hatására az esztendő átlagában csupán 4-5 százalékos lesz a visszaesés mértéke.

A várakozás arra a feltételezésre épül, hogy a megélénkülő beruházási kereslet a belső piacokat is élénkíti, bár a fogyasztói kereslet felfutása megkésve és mérsékeltebben követi a termelőit. A gazdasági elemző cég azonban készített pesszimista szcenáriót is azzal az alapfeltevéssel, hogy a járvány okozta válság mélyebb és elhúzódóbb lesz, a jövedelem nélkül maradtak megcsappanó keresletét a "fent lévők" költekezései nem tudják kompenzálni. A borúlátóbb esetben a visszaesés az első félévi 6,1 százalékosnál nagyobb lehet, így az év átlagában 7-8 százalékkal csökkenhet a GDP.

A makrogazdasági előrejelzés készítésének aktuális nehézségeit sorolva a Pénzügykutató kitér arra, hogy láthatóan éppen most erősödik fel a pandémia terjedése, miközben a Covid-19 járvány, mint gazdaságon kívüli tényező természete még ismeretlen, s így semmiféle analógiát nem lehet alkalmazni. Az is megnehezíti a prognózis elkészítését, hogy a járvány első szakaszához képest változóban vannak a kormányzatok reakciói is - tették hozzá.

A járvány okozta, mind keresleti, mind kínálati oldalról jelentkező piaci bizonytalanság nem kedvez a hosszabb távú elkötelezettséget jelentő beruházásoknak. Ezért a kormányzati ösztönzések ellenére is zsugorodásuk folytatódását várják az év második felében.

Jobb esetben éves szinten 5-6 százalék körülire teszik a beruházások visszaesését, de ha a kormányzati stimulusok hatástalanok maradnak, nem zárható ki 10 százalék feletti visszaesésük sem.

Az év hátralévő részében a foglalkoztatás enyhe emelkedésére számít a Pénzügykutató, a járvány alakulásának függvényében. Éves átlagban a foglalkoztatottak száma 4 millió 435-440 ezer körül alakulhat, a foglalkoztatási ráta 60 százalék körül várható. A munkanélküliség valószínűleg elérte a csúcspontját, gyors csökkenés azonban nem várható.

Éves átlagban 185-205 ezres munkanélküliséget prognosztizálnak, ami 4-4,4 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg.

Az államháztartási folyamatokról az optimista forgatókönyvben azt feltételezik, hogy a gazdaságmentés újabb csomagja célzottabb és hatékonyabb lesz, mint az első hullám alatt hozott intézkedések. Ekkor a kormányzati szektor GDP-arányos eredményszemléletű hiánya 8,3 százalékos lehet ebben az évben. A lassabb kilábalással számoló pesszimista változatban elhúzódó és mélyebb járványhelyzetet és ezzel összefüggésben a gazdaságban fennakadásokat feltételeznek, ami miatt az újabb gazdasági mentőcsomag is korlátolt hatású lesz. Ebben az esetben a hiány elérheti a GDP 9,5 százalékát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
A gyengülés után visszaerősödött a forint

A gyengülés után visszaerősödött a forint

A szerda reggeli erősödést követően délután ismét gyengülni kezdett a forint a vezető devizákkal szemben, ezt követően azonban úgy tűnik, hogy ismét képes magára találni a magyar fizetőeszköz, csütörtök délelőtt még folytatódott az erősödés, a délutáni GDP adatok hatására azonban kapott egy pofont a forint. Devizapiaci témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.    

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×