eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
Elkerített építési terület az Erzsébet híd pesti felhajtójánál 2018. szeptember 5-én. A kéménymentes belváros projekt keretében a Főtáv Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. a Rác fürdőtől a Városház utcáig, az Erzsébet hídon át haladó stratégiai távhővezetéket épít ki.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Érdemes a geotermikus fűtési lehetőségeket is megfontolni

A fővárosi légszennyezettség csökkentéséhez jelentősen hozzájárulhat a geotermikus energia fűtési célú felhasználása – hangsúlyozta az InfoRádiónak Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal szóvivője a hivatal most megjelentetett, több mint százoldalas Geotermikus Budapest című kiadványa kapcsán.

Magyarországon több nagyvárosban, így Győrben és Miskolcon már aktívan használják a geotermiát, és nemcsak a hagyományos célokra, vagyis hogy a gyógyfürdőket építenek a geotermikus vízkincs felhasználására, hanem távfűtésre is – mondta az InfoRádiónak Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője a nemrég megjelentetett, több mint százoldalas Geotermikus Budapest című kiadvány kapcsán.

"A távfűtés fejlesztése Budapesten is aktívan folyik, és ez nagyon fontos, hiszen az őszi-téli hónapok szmogjáért jelentős részben nem a közlekedés, hanem a fűtés felelős" – mondta a szóvivő. Hozzátette: nem mindegy tehát, hogy mivel fűtünk, és hogy a belső kerületeket el tudjuk-e látni távhővel, illetve, hogy miből lesz ez a távhő.

"Nagyon fontos, hogy legyen geotermikus láb is Budapesten. Erre minden lehetőség megvan"

– mondta Scherer Zsolt. Szavai szerint nagyon jó példákat láttak a fővárosi Liget-projektben, ahol a talajszondás fűtési-hűtési rendszert részesítik előnyben, és így érik el, hogy az új épületeknek ne legyen jelentős környezetterhelésük. A szóvivő szerint a családi házak esetében is egyre több helyen olvasható az, hogy a talaj hőmérsékletének felhasználásával biztosítják részben vagy teljesen a fűtést.

"Ha hőről beszélünk, nagyon fontos a helyi adottságok feltérképezése"

– hangsúlyozta Scherer Zsolt.

Kiemelte, a MEKH friss kiadványában megtalálható az is, hogy helyben milyen lehetőségek és milyen geotermikus kutak léteznek, vagyis aki fejlesztésben gondolkodik, annak hasznos olvasmány lehet.

A hőszállításnál a hőveszteség mindig jelentős tétel, ami a távhő tervezésénél is fontos kérdés. A szóvivő azonban felhívta a figyelmet arra, hogy abban a két városban, ahol már jelentős részben használnak geotermiát a távfűtésben – és meg lehet említeni akár Hódmezővásárhelyt is, ahol szintén jelen van a geotermia –, akkor már lehetséges az a mai technológia mellett, hogy nagyobb távolságból juttassanak el hőenergiát.

Elmondta azt is, hogy

a geotermiának azért van árnyoldala is, nevezetesen, hogy ahány geotermikus kútról beszélünk, az mind eltérő hőmérsékletet és eltérő vegyi összetételt is jelent, ami a felhasználást is befolyásolja.

"Az első lépés mégis az, hogy bekerüljön a közgondolkodásba hogy a téli fűtési szezon, amely a legjelentősebb részét adja a nagyvárosainkban – így Budapesten is – létrejövő szmognak is, ennek a kiváltására, csökkentésére kiváló lehetőség a geotermia" – hangsúlyozta Scherer Zsolt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Már kezd látszani, milyen békét teremthet Ukrajnában Donald Trump

Már kezd látszani, milyen békét teremthet Ukrajnában Donald Trump

Úgy néz ki, Donald Trump komolyan gondolja, hogy pikk-pakk békét fog teremteni Ukrajnában, amint beül 2025. január 20-án a Fehér Házba, ennek előkészítése már meg is kezdődött. Nagyon úgy fest eddig, hogy olyan tanácsadókkal, döntéshozókkal veszi magát körül, akiknek inkább fontos, hogy gyors legyen a béke, mintsem hogy tartós legyen, és mivel Oroszország az agresszor, Moszkva igényeinek kielégítésével lehet ezt a legkönnyebben elérni. Bár még sok idő van hátra január 20-ig, jelen állás szerint kifejezetten valószínűnek tűnik, hogy az oroszoknak kedvező béke születik majd: megtarthatják a Donbaszt, a Krímet és az Azovi-tengert, Ukrajna pedig egy időre biztosan elfelejtheti a NATO-tagságot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×