eur:
403
usd:
384.33
bux:
0
2025. február 17. hétfő Donát
Nyitókép: Pixabay

Koronavírus - megjöttek az első uniós munkanélküliségi adatok

Emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezetben és az Európai Unióban márciusban, párhuzamosan azzal, ahogy a tagállamok elkezdték bevezetni a koronavírus-járvány terjedésének megfékezését célzó, ámde a gazdaságot megbénító szigorú intézkedéseket.

Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön kiadott jelentés szerint

az euróövezet 19 tagállamában 7,4 százalékra, az Európai Unió 27 tagállamában pedig 6,6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta szezonális kiigazítással számolva.

Mindkét blokkban 0,1 százalékponttal kúszott feljebb a mutató értéke februárhoz képest.

Az euróövezetben az előző három hónap mindegyikében 7,3 százalékon, 2008 márciusa óta a legalacsonyabb szinten állt a munkanélküliségi ráta. Az Európai Unió 27 tagállamában ugyancsak az előző három hónap mindegyikében 6,5 százalékon stagnált a mutató, ami a havi statisztikai adatok közlése, 2000 januárja óta a legkisebb érték volt.

Egy évvel ezelőtt, 2019 márciusában az euróövezetben 7,7 százalékon, az EU-ban pedig 6,9 százalékon állt a munkanélküliségi ráta.

Adatok országok szerint

Magyarország esetében az Eurostat statisztikájában a februári az utolsó adat: 3,6 százalékon állt a munkanélküliségi ráta, emelkedett az előző két hónapban mért 3,4 százalékhoz képest. Egy évvel korábban, 2019 márciusában 3,4 százalékon állt a munkanélküliségi ráta Magyarországon.

  • A legnagyobb európai gazdaságban, Németországban tavaly márciusban 3,2 százalékon, az idén februárban 3,5 százalékon, márciusban pedig 3,5 százalékon állt a munkanélküliségi ráta.
  • Franciaországban a februári 7,9 százalékról 8,4 százalékra ugrott a mutató, de ez még így is jobb az egy évvel korábbi 8,6 százaléknál.
  • Olaszországban egy éve 10,4 százalékon, februárban 9,3 százalékon, márciusban pedig 8,4 százalékon állt a mutató.
  • A legalacsonyabb munkanélküliségi rátát márciusban is Csehországban regisztrálták, 2,0 százalékost, majd Hollandia következik 2,9 százalékkal, illetve Lengyelország 3,0 százalékkal.
  • A helyzet Görögországban a legrosszabb, 16,4 százalékkal (januári adat), illetve Spanyolországban 14,5 százalékkal.
  • Spanyolországban a februári 13,6 százalékról 0,9 százalékpontot ugrott a mutató egy hónap alatt.

Márciusban 14 millió 141 ezren voltak munka nélkül az Európai Unióban, ebből 12 millió 156 ezren az euróövezet tagországaiban. A februárival összevetve a munkanélküliek száma az EU-ban 241 ezerrel, ebből az euróövezetben 197 ezerrel nőtt. A 2019. márciusival összevetve viszont az EU-ban 556 ezerrel, ebből az euróövezetben 477 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Zacher Gábor tisztázza: alkoholból a nulla mennyiség az egészséges

Zacher Gábor tisztázza: "alkoholból a nulla mennyiség az egészséges"

Magyar és nemzetközi felmérések igazolják, hogy a fiatalok egyre kevesebb alkoholt isznak, és akkor is a kisebb alkoholtartalmú italokat választják. A gyártók reagáltak erre, és ilyen termékeket dobnak piacra, ugyanakkor tartva a fogyasztás csökkenésétől, különböző kampányokat indítanak. Zacher Gábor toxikológus is úgy látja, hogy a társadalom és az alkohol viszonya jelentős változáson megy át.

Európai sokk az amerikai-orosz békeegyezkedés hallatán

Az európai vezetőket sokkolta, hogy csak amerikai és orosz képviselők kezdenek tárgyalásokat az ukrajnai békéről. Hétfőre rendkívüli találkozót hívtak össze, miközben Zelenszkij ukrán elnök jelezte: nem fogadnak el egy nélkülük kötött alkut.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

A hétvégén lezajlott a várva várt Müncheni Biztonsági Konferencia és bár magán az eseményen orosz delegáció híján nem volt semmilyen „béketárgyalás,” a rendezvénnyel párhuzamosan orosz-amerikai vonalon több, jelentősnek mondható lépés is történt az orosz-ukrán háború lezárása felé. A tőzsdéken is elsősorban ez a narratíva mozgathatja a napokban a piacot, a befektetők feszülten figyelnek az újabb béke-egyeztetésekre, különösen a régiós tőzsdéken jöhetnek nagy mozgások. Ma az amerikai piacok zárva tartanak az Elnökök napja miatt, ami alacsonyabb likviditást eredményezhet a globális tőzsdéken és a devizapiacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 17. 07:17
×
×
×
×