Infostart.hu
eur:
351.97
usd:
304.29
bux:
135724.68
2026. június 13. szombat Anett, Antal
Nyitókép: Unsplash.com

A Konklávé és A brutalista megosztott első a BAFTA-n

A legtöbb, 12 BAFTA-jelölést az Edward Berger rendezte, Ralph Fiennes főszereplésével forgatott Konklávé kapta januárban.

A Konklávé és A brutalista osztozott a fődíjakon a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) vasárnap esti londoni díjkiosztó gáláján. A két alkotás egyaránt négy elismerésben részesült.

A legtöbb, 12 BAFTA-jelölést az Edward Berger rendezte, Ralph Fiennes főszereplésével forgatott Konklávé kapta januárban.

A pápaválasztásról szóló politikai thrillert az Emilia Pérez követte 11 jelöléssel, az idei filmes díjszezon egyik favoritja, a Brady Corbet rendezésében jórészt Budapesten forgatott A brutalista kilenc jelölést kapott.

A viszonylag megbízható Oscar-előrejelzőnek tekintett BAFTA-gálán a Konklávé érdemelte ki a legjobb film és a legkiemelkedőbb brit filmalkotás díját. Legutóbb a 2019-ben forgatott első világháborús dráma, az 1917 nyerte el mindkét kategória díját.

Az idei BAFTA-díjak közül ugyancsak a Konklávénak ítélték a legjobb filmadaptációért és a legjobb vágásért járó elismerést.

Edward Berger előző filmje, a Nyugaton a helyzet változatlan 2023-ban hét BAFTA-díjat nyert el.

A vasárnap rendezett idei BAFTA-díjkiosztón a legjobb rendezőnek megítélt elismerést ugyanakkor Brady Corbet vehette át A brutalistáért, és Adrien Brody kapta a legjobb férfi főszereplő BAFTA-kitüntetését A brutalistában nyújtott alakításáért.

A fiktív történet középpontjában egy holokauszttúlélő magyar építész, Tóth László áll, aki megjárta a buchenwaldi koncentrációs tábort, és a második világháború után Amerikába emigrál. Adrien Brody őt személyesíti meg a több mint háromórás filmeposzban.

Ugyancsak A brutalista kapta a legjobb eredeti filmzene, valamint a legjobb fényképezés díját a londoni Royal Festival Hallban rendezett vasárnap esti BAFTA-gálán.

Az Emilia Pérez című, Jacques Audiard rendezte spanyol nyelvű musical a 11 jelölésből végül két díjat gyűjtött: Zoe Saldana lett a legjobb női mellékszereplő és a film nyerte a legjobb nem angol nyelvű alkotás BAFTA-kitüntetését is.

Mikey Madison vehette át a legjobb női főszereplő díját az Anora című, Sean Baker rendezte filmben nyújtott teljesítményéért, és ez a film kapta a legjobb szereposztásért járó BAFTA-díjat is.

A legjobb eredeti forgatókönyvnek ítélt elismerést a Jesse Eisenberg által írt és rendezett A Real Pain kapta, és Kieran Culkint szólították a Royal Festival Hall színpadára, hogy átvegye a legjobb férfi mellékszereplőnek járó BAFTA-kitüntetést az ebben az alkotásban nyújtott alakításáért.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: nem teszek se fél, se teljes fordulatot

Orbán Viktor: nem teszek se fél, se teljes fordulatot

Miután újra, egy évre megválasztotta Fidesz-elnöknek a párt kongresszusa, Orbán Viktor zárszót mondott. „Generációváltás kell a párt élén, jöjjenek a harmincasok, negyvenesek. Ezt fogom előkészíteni, ezért kértem csupán egy évet” – mondta a volt miniszterelnök. Előzőleg a Fidesz-kongresszus egyhangúlag megváltoztatta a párt alapszabályát, vége a választókerületi rendszernek. Politikai nyilatkozatokat is elfogadtak a migrációs paktumról és a közjogi méltóságok leváltásáról.

Sok a tisztázatlan kérdés a hazai MotoGP-futam jövője körül, a Hungaroring most még nem jöhet szóba

Múlt hétvégén fontos mérföldkövet ért el Balatonfőkajáron Marc Márquez, aki a 100. futamgyőzemét szerezte meg pályafutása során. Vámosi Péter, a motorsportol.hu főszerkesztője szerint sokatmondó, hogy a hétvégén a Slovakia Ringen rendezett kamionversenyen több néző volt, mint a balatonfőkajári gyorsaságimotoros-vb-futamokon, de azt gondolja, ez nem a magyar szervezők hibája. Úgy véli, minél hamarabb megoldást kell találni arra, ki legyen hosszú távon a promóter és a helyszín tekintetében is el lehet gondolkodni valamilyen alternatíván, hogy még többen legyenek a versenyeken.
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×