eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Forrás: Pixabay.com

Borús képet fest a jövő a fekete arany piacára

A mostani olajárzuhanás Magyarországon kevésbé érezteti majd hatását – mondta el az InfoRádió Reggelinfó című műsorában Pletser Tamás. Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint most az jár jól, aki tartalékolni tud.

Az amerikai WTI (West Texas Intermediate) a hétfői napon – a közeli májusi határidőre – mínusz 37,6 dollárig zuhant, miután bizonyos cégek a tárolási problémák miatt már fizetni is hajlandóak, hogy a nyersolajat valaki átvegye – foglalta össze az InfoRádiónak nyilatkozó szakember.

Ez természetesen a magyar benzinkutakon soha nem fog bekövetkezni, miután egyrészt Magyarországnak nem az amerikai WTI az irányadó, hanem a Brent, másrészt Magyarországon igen komoly jövedéki- és egyéb adók terhelik az üzemanyagárakat, amik mindenképp költségként jelentkeznek – tette hozzá Pletser Tamás.

Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint fontos kiemelni, hogy

a WTI „összeomlása” nem az egész olajpiacot bomlasztja, hiszen ez az ipar csak egy szegmense.

És bár valóban komoly szállítási és tárolási-kapacitási gondokkal küzdenek az USA "közepén" a túlkínálat miatt, ez az Európában irányt adó Brent típusú kőolaj esetében valószínűleg nem fog bekövetkezni.

Az amerikai kormányzat közben bejelentette: 75 millió hordó nyersolajat megvásárol a stratégiai tartalék számára, amely lépést Pletser Tamás is feltétlenül szükségesnek és megfelelőnek nevezett, ugyanis nagy pazarlásnak tartaná a világ és az Egyesült Államok számára is, ha a kialakult helyzet miatt jelentős kőolajipari kapacitások eltűnnének. Ezt az USA úgy tudja ellensúlyozni, hogy beszáll a vételi oldalra. A felkínált mennyiség, jegyezte meg, 8-10 nap alatt megtelik a mostani túlkínálat miatt.

Ezt követően várhatóan kénytelenek lesznek egyes piaci szereplők csökkenteni a kapacitásaikat és gyakorlatilag „erőszakosan elfojtani a kutakat”, kikapcsolni azokat – tette hozzá az Erste elemzője, aki szerint ezzel az a probléma, hogy

eltűnhet a világ kapacitásának 10-15 százaléka is,

amit a későbbiekben nagyon nehéz lesz újraindítani. Egy visszaépülő kereslet esetén a hiányzó kínálat pedig komoly olaljár-emelkedést is okozhat.

Végezetül megjegyezte, a jelenlegi helyzet első számú nyertesei azok lehetnek, akik képesek most olcsón betárolni, és majd, amikor a piac helyreáll, egy-két év múlva, jelentős haszonnal adhatnak túl az olajon.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×