Messze meghaladja a kínálatot a kereslet, emiatt emelkednek az árak, és még egy hétig drágulás várható. Annyira nincs elegendő bárány, hogy szinte minőségi kifogás nélkül mindent elvisznek a kereskedők - ismertette a helyzetet Kukovics Sándor, a Juh és Kecske Terméktanács ügyvezető igazgatója az InfoRádióban. Hozzátette: egész Európában bárányhiány van, mert még nem érkeztek meg a harmadik országok beszállításai, illetőleg a belső országok termelése is kötött a tavaszi-nyári szezonhoz, és ilyenkor viszonylag kevés a bárány.
A hazai termelők nagy része a húsvétra koncentrál, annak ellenére, hogy a terméktanács 30 éve próbálja bebizonyítani, hogy ilyenkor karácsonykor is van kereslet, tudnának jó üzletet csinálni - számolt be az igazgató.
A bárányhús az egyik legdrágább állati fehérje - szögezte le az igazgató, hozzátéve, hogy egy élő állat ára kilónként 1100-1150 forint körül mozog, ami megduplázódik, ha ebből húst csinálnak. Ez
bárányonként 22-23 ezer forintot jelent a termelőknek.
Ilyenkor 80-100 ezer állatot lehetne eladni, de ennyit a terméktanácsi elnök szerint még sosem sikerült, néhány éve is csak 60-65 ezerig jutottak. Az értékesítési lehetőségekhez képest ez alacsony szint.
Sok termelőnek nagyon kevés állata van, ezért nem tudja szétszedni az állományát úgy, hogy mindhárom főszezonban tudjon értékesíteni. A nagyobb termelők kihasználják ezt a lehetőséget.
Az elmúlt két évben azt tapasztalták, hogy - főként a városlakók körében - növekszik a bárányhús iránti kereslet, részben azért, mert egyre több étteremben lehet vele találkozni. Az ilyen éttermek közelében található piacokról például felvásárolták a bárányhúst.
A lakosság számára bárány-programot hirdetnek: tavaly karácsony előtt volt promóció, jövőre tavasszal lesz, de megpróbálnak egyet őszre is megszervezni.