Önmagukban talán keveset mondanak a magyar gazdaság teljesítőképességéről szóló számok, ám a Portfolio.hu most áttekintette, hogyan néz ki a teljesítmény egy olyan időskálán, amelyen a környező országok teljesítménye is ott van.
Ismert, 2018-ban igen gyorsan nőtt a magyar GDP, közel 5 százalékkal, ami a rendszerváltozás óta nem látott iram, ráadásul ebben az időszakban a közvetlen versenytársak (Csehország, Szlovákia, Románia, Lengyelország) ennél kisebb mértékben gyarapodtak körülbelül 1 százalékkal, ám "egy év nem év",
a 2013-2018-as összevetésben Magyarország "csak" behozott egy időközben összeszedett lemaradást, 5 év alatt pedig ugyanakkora növekedést produkált, mint a környező országok.
Mindez persze jelentős javulás ahhoz képest, hogy 2006-2012 között átlagosan több mint 3 százalékkal múltuk alul a régiót.
Uniós viszonylatban a helyzet a következő: a válság előtt 2 százalékkal volt jobb Magyarország, majd a válságot követően 1-1 százalékkal volt jobb az uniós átlag, 2013 óta viszont 1,7 százalékos a magyar többlet évente; lassan elérjük tehát a válság előtti teljesítményt, amikor 2 százalékkal voltunk jobbak az EU-nál.
A válság után egyébként csak 2012 után indult meg igazán a magyar növekedés, viszont így
Szlovákia és Románia még a magyarok előtt van, Lengyelország pedig mindenkinél jobb
a térségben, minálunk csak Horvátország van jobban lemaradva.
Egy még nagyobb távlatot véve:
az ezredforduló óta a a magyar gazdaság másfélszeresére nőtt, ennél rosszabbul csak Horvátország teljesített, ott 40 százalékkal nőtt a GDP. Románia és Szlovákia duplázott,
Lengyelország pedig mintegy 10 százalékpont híján megkétszerezte a GDP-jét.