Jelenleg annyi biztos Nagy-Britannia EU-ból való kilépésével kapcsolatban, hogy megvan a dátuma: 2019. március 29. Kedd este óta van egy másik biztos tudás is, amely szerint nincs megállapodás a britek és az unió között a kilépés részleteiről. Ha ez a helyzet fennmarad március végéig, akkor Falcsik István, az RSM vám-, jövedéki és termékdíj tanácsadás üzletágának vezetője szerint a legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülni.
"A vámokkal kapcsolatban is a legrosszabb verzió jön: normál harmadik országgá fog válni a vámunió szempontjából a Brit Nemzetközösség. Ebből adódóan ugyanazok az adminisztrációk lesznek kötelezőek, költségek várhatók, mint egy mai harmadik országgal szemben. Rendkívüli leállást fog ez okozni az áruforgalomban"
- figyelmeztetett Falcsik István. Példaként említette, hogy ha repülőn történik árucsere Nagy-Britanniával, a kilépés után az árutömeg minden egyes termékét vámkezelni kell majd.
Falcsik István szerint innentől kezdve még számos kérdés adódik: mennyire vannak felkészülve erre a kereskedők, a forgalmazók, és mennyire fogják tudni ezt kezelni a felek vámigazgatásai.
Hogy minderre tényleg fel kell-e készülni, az - mint arra a szakember sokakkal egyetemben rámutat - még most sem biztos, hiszen szerdán bizalmatlansági indítvány van asztalon a londoni kormánnyal szemben, tehát még azt sem tudni, ki folytatja a tárgyalásokat brit részről a brexitről.
"Nagyjából azt lehet mondani, hogy vagy nem lesz semmilyen megállapodás és így történik meg a kilépés, vagy kitolják a márciusi dátumot, esetleg
a bizalmatlansági indítvány után átszabja a kormány a kilépés feltételrendszerét úgy, hogy azt a brit alsóház is el tudja fogadni"
- értékelte a helyzetet Falcsik István. A vámszabályokat és az áfafizetés gyakorlatának változásait is érinti az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság válságterve, amely akkor léphet életbe, ha rendezetlen körülmények között lépnének ki a britek az unióból. Erről és arról, hogyan készülhetnek fel erre a vállalkozások, itt írtunk.