A fél világot az a kérdés tartja most lázban, mennyi időbe telhet most Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból. Ennek egyik oka az, hogy ha nem történik meg a távozás májusig, vagyis az EP-választásokig, az komoly gondot okozhat az EU vezető intézményeinek működésében, nem mellesleg egy olyan Nagy-Britanniában is EP-választásokat kellene tartani, ahol már a tagság megszűnése szinte ténykérdés.
Az InfoRádió Aréna című műsorában nyilatkozó Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, egyetemi tanár szerint való igaz, a britek elvileg halasztás esetén tényleg szavazhatnának májusban, holott a következő ciklussal a britek már nem számoltak EU-tagként.
"Az egész azért érdekes, mert
a britek elvileg bármikor visszavonhatják a kilépési dokumentumot. Ekkor viszont minden borulna az Európai Unió részéről, hisz az ország az EU második legnagyobb gazdasága, egy szinten a franciákéval, és biztonságpolitikailag is komoly súlya van"
- említette az ELTE egyetemi tanára.
Érdekesnek tartaná, ha az új EP-ben ott ülnének az "inkább euroszkeptikus" brit képviselők, de azt valószínűsíti, hogy ha ez így történik majd, az a britek erősödését hozhatná.
Leszögezte: a brit belpolitikában az igazi törésvonal a brexit tárgyában nem pártok mentén húzódik meg.
"A konzervatívoknál 2:1 arányban vannak a távozás mellett, de a Munkáspártban is igen sokan vannak a távozás mellett. Ezért
nem nagyon valószínű, hogy bármelyik párt komolyan profitálni tudna a folyamatból."
Magyarics szerint inkább az országon belüli térségek, társadalmi csoportok közötti konfliktus a bent maradásról, illetve a kilépésről zajló vita.