A kelet-közép-európai országok (KKE) és Kína együttműködési platformjának, a 16+1 együttműködésnek az ötlete 2011-ben, a Budapesten megrendezett Kína-KKE Gazdasági és Kereskedelmi Fórum után született. 2017 novemberében szintén Magyarország adott otthont a 6. Kína-KKE (16+1) csúcstalálkozónak, ahol a közép-kelet-európai országok és Kína kormányfői – összegezve az elmúlt öt év fejleményeit – megállapodtak, hogy a 16+1 együttműködést a jegybankokra is kiterjesztik.
Az együttműködésben részt vesz Kína, valamint 11 EU-tagállam: Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és öt nem uniós állam: Albánia, Bosznia és Hercegovina, Macedónia, Montenegró és Szerbia. Az együttműködésben részt vevő 16 ország Európának az a térsége, amely már most is a kontinens gazdasági növekedésének motorja, és amely további dinamikus növekedés előtt áll.
A pénteki találkozón részt vesz a kínai jegybank 2018 márciusában kinevezett új elnöke, Ji Kang, aki feladataiban és hatáskörében is megerősített jegybankot vehetett át. Elődje, a 15 évig a kínai jegybank élén álló Csou Hsziao-csuan tavaly novemberben járt Magyarországon, és Orbán Viktor miniszterelnök valamint Matolcsy György jegybankelnök jelenlétében vehette át az MNB Lámfalussy-díj kitüntetését.
A kínai jegybank első számú vezetőjén kívül a rendezvényre Budapestre érkezik további négy ország jegybankelnöke (Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Románia, Litvánia), hat ország jegybankjának alelnöke (Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Montenegró, Szerbia), három jegybank pedig felső, illetve középvezetői szinten képviselteti magát (Lettország, Szlovákia, Szlovénia). Emellett az Európai Központi Bank is megfigyelőt küld a rendezvényre.