eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Ipsos: javult az emberek véleménye a gazdaság állapotáról

Az Ipsos 25 országban készült felmérése szerint javult az emberek véleménye saját országuk gazdaságáról: a nyár végén 39 százalékuk minősítette azt jónak, míg az év korábbi részében jellemzően 36 százalékuk.

Az Ipsos MTI-hez eljuttatott összesítése szerint az utóbbi hónapok enyhe növekedése elsősorban az európai államok lakossága körében bekövetkezett pozitív véleményváltozásnak köszönhető. Ugyanakkor az idei adatok összességében azonosak a 2010 eleje óta regisztráltakkal, vagyis a világ lakosságának gazdasági hangulata - bár kisebb ingadozásokat mutat - csaknem négy éve változatlan.

A magyar gazdasági közhangulat is javult valamelyest 2013-ban: az év első harmadában a hazai lakosság 6-8 százaléka értékelte kedvezően a nemzetgazdaságot, az elmúlt hónapokban 10-13 százaléknyian - állapította meg az Ipsos 25 országban, 19 ezer ember megkérdezésével havonta készített kutatása.

Tavaly a világ lakosságának 37-39 százaléka értékelte jónak országa gazdasági helyzetét, majd az őszi-téli hónapokban enyhén romlott az adat, 35-36 százalék minősített pozitívan. Az Ipsos megállapítása szerint a gazdasági közhangulat 2007 és 2009 közötti visszaesését csak időlegesen követik emelkedések - ezek is csak egy-egy országcsoportra, földrészre korlátozódnak. Az elmúlt évek világhangulatát sokkal inkább egy vízszintes vonal illusztrálja, ami jól érzékelteti az emberek bizakodásának hiányát.

Pozitív véleményváltozásoknak mostanában főleg az európai országokban lehettünk tanúi - az év elején a kontinens lakóinak összességében 20, szeptemberben 35 százaléka tekintette országa gazdaságát pozitívnak. A norvégok, a svédek és a németek elégedettsége már korábban is kimagasló volt, az utóbbi hónapokban keveset mozdultak felfelé, míg az angolok és a belgák körében az átlagosnál jelentősebb mértékben javult a gazdasági közhangulat. Az idén nyáron elmozdultak közérzeti mélypontjukról a lengyelek, az olaszok és a spanyolok is, igaz az utóbbi két ország lakói továbbra is az elégedettségi lista sereghajtói. Lassú ütemben, de fokozatosan javul az észak-amerikaiak sikerérzete: két évvel ezelőtt 15, egy éve 28, most 34 százalék tekinti rendben lévőnek az Egyesült Államok gazdasági teljesítményét.

A reményvesztés leginkább a latin-amerikai és a BRIC államokban (Brazília, Oroszország, India és Kína) érzékelhető. A mindkét kategóriában jelen lévő Brazília lakossága körében az országuk gazdaságával elégedettek aránya az év eleji 55-ről 28 százalékra csökkent. Az idén Argentínában, Kínában és Indiában is romlott a helyiek gazdasági közérzete (13, illetve 6-6 százalékponttal).

A magyar gazdaságot 2010-ben átlagosan 8 százalék értékelte sikeresnek, 2011-ben és 2012-ben jellemzően 4 százaléknyian formáltak kedvező véleményt. Az idén - az európai trendnek megfelelően - nőtt a honi gazdaság teljesítményéről pozitívan nyilatkozók aránya: az év első harmadában 6-7 százalék volt elégedett, a nyáron 10-13 százalék. Az aktuális eredmény 11 százalék, ezzel Magyarország a 25 országos rangsor 22. helyén található - közölte az Ipsos.

Címlapról ajánljuk

Árokszállási Zoltán: hamarosan felpöröghet a magyar gazdaság

Az MBH Bank elemzői szerint 2024 második felében felpöröghet a magyar gazdaság, bővülhet a fogyasztás, így részben ennek köszönhetően a GPD növekedése éves átlagban elérheti a 2,7 százalékot - mondta az InfoRádiónak az MBH Elemzési Centrum vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×