eur:
388.97
usd:
362.03
bux:
67965.73
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Nehezen tartható törvénymódosítási javaslat: vissza kell fizetni az uniós támogatásokat?

Egy, a Belügyminisztérium által a parlamenthez benyújtott törvénymódosítási javaslat jelentősen csökkentené a kiemelt beruházások engedélyezési eljárását, 90-ről 30 napra. A Deloitte szakértője azt mondta: a jelenlegi 90 napot sem szokták tartani a hatóságok, a 30 nap pedig még szakmai szemmel is nehezen elképzelhető. Reiniger Róbert szerint ezzel azt kockáztatjuk, hogy utólag az unió mégsem finanszírozza ezeket a beruházásokat és vissza kell fizetni a pénzt.

Egy, a Belügyminisztérium által a parlamenthez benyújtott törvénymódosítási javaslat jelentősen csökkentené a kiemelt beruházások engedélyezési eljárását, 90-ről 30 napra. A Deloitte szakértője azt mondta: a jelenlegi 90 napot sem szokták tartani a hatóságok, a 30 nap pedig még szakmai szemmel is nehezen elképzelhető. Reiniger Róbert szerint ezzel azt kockáztatjuk, hogy utólag az Unió mégsem finanszírozza ezeket a beruházásokat és vissza kell fizetni a pénzt.

Egy 2006-ban elfogadott jogszabályt módosítana Belügyminisztérium, amely a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások engedélyezési eljárását szabja meg, itt azokról beszélünk, amelyekhez környezetvédelmi hatásvizsgálat is szükséges.

A módosítás egyértelműen gyorsítást jelent, a jelenlegi 90 napról 30 napra rövidítené le az eljárást. A Deloitte környezetvédelmi tanácsadás üzletágvezetője az InfoRádiónak azt mondta: az eddigi 90 napot sem tartották be a hatóságok, jellemzően 150 nap alatt készültek el a hatásvizsgálatok. Reiniger Róbert szerint a 30 nap nehezen tartható.

A rövidülő határidő különösen amiatt kényes, hogy az érintett terület lakosságát tájékoztatni kell a beruházásról, közmeghallgatást kell tartani, és többször volt már rá példa, például egy hulladéklerakó tervezett építésénél, hogy lakossági tiltakozás miatt máshova kellett vinni a projektet.

Magyarország esetében az elmúlt években már többször vizsgálta az unió, hogy megfelelő módon tájékoztatták-e a lakosságot, igaz eddig még pénzt emiatt nem vontak el, de a mostani eljárási rövidítés ezt kockáztatja, még akkor is, ha a pénzek megítélése és kifizetése felgyorsul majd. Nem mindegy ugyanis, hogy utólag az unió visszakéri-e a támogatás összegét, mert nem látja megalapozottnak a civil szféra tájékoztatását, illetve hozzájárulását.

Hanganyag: Panulin Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Biztosra veszik: orosz ügynökök robbantottak Csehországban

A cseh Szervezett Bűnözés Elleni Központ vizsgálata megerősítette, hogy a vrběticei lőszerraktárak elleni, közel tíz évvel ezelőtti robbantás mögött az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU állt. A külföldi kémek célja a fegyverek és lőszerek eljuttatásának megakadályozása volt olyan területekre, ahol az orosz hadsereg katonái tevékenykednek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Nyeregben érzi magát Putyin, baljós árnyak gyülekeznek Sojgu felett – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Nyeregben érzi magát Putyin, baljós árnyak gyülekeznek Sojgu felett – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Avril Haines, az amerikai Nemzeti Hírszerzés igazgatója a Szenátus katonai bizottságánál tartott meghallgatásán azt mondta, Vlagyimir Putyin úgy látja, a hazai és a nemzetközi fejlemények neki kedveznek, ezért folytatni fogja egyre agresszívabb taktikáját Ukrajnában, a háború azonban még egy jó ideig nem ér véget. A Szergej Sojgu helyettese körül kirobbant korrupciós ügy a Politico szerint arra utalhat, hogy az orosz védelmi miniszter sem érezheti biztonságban pozícióját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×