eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Kopint-Tárki: jövőre 0,3 százalékkal nő a GDP, 4,6 százalékos infláció mellett

A Kopint-Tárki kedden bemutatott legfrissebb konjunktúra jelentése 0,3 százalékos gazdasági növekedést vár jövőre a korábbi 0,5 százalék helyett, az infláció pedig 4,6 százalékra emelkedik.

A jövő évi költségvetést a kormány 0,5 százalékos GDP növekedéssel és 4,2 százalékos inflációval készítette és 2,5 százalékos GDP-arányos hiánycélt irányoz elő. A Kopint-Tárki kutatói úgy látják, hogy az államháztartás GDP arányos hiánya 3,2 százalék lesz jövőre.

A Kopint-Tárki most közölt előrejelzésének optimista alapfeltétele, hogy februárban létrejön a megállapodás az EU-IMF párossal - mondta Palócz Éva vezérigazgató, hozzátéve, hogy ellenkező esetben nem pesszimista változattal, hanem katasztrófa forgatókönyvvel kell számolni.

Az intézet a magánfogyasztás 1,2 százalékos, a közösségi fogyasztás 2,0 százalékos és beruházások 5,0 százalékos visszaesésével számol. Az utóbbi mutatóra szeptemberben még nulla százalékot jelzett az intézet.

Az ipari termelés 4,0 százalékkal nő jövőre.

Az intézet prognózisa szerint a kismértékű gazdasági növekedést a nettó export adja: a kivitel 6,0 százalékkal a behozatalé 4,3 százalékkal nő 2012-ben. Az euróért átlagosan 290 forintot kell majd adni.

Palócz Éva arra is figyelmeztetett, hogy a szeptember végi GDP arányos 81,5 százalékos államadósság ráta 86-87 százalékra emelkedik, ha a forintárfolyam 10 százalékkal gyengül.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×