eur:
404.67
usd:
374.17
bux:
74122.77
2024. október 28. hétfő Simon, Szimonetta

Jelentősen bővült a konferenciaturizmus az első félévben

Az idén az első félévében 212 nemzetközi konferenciát rendeztek Magyarországon, amelyeken több mint 56.600 fő vett részt, mindkét adat több mint 30 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbihoz képest a Magyar Turizmus Zrt. Magyar Kongresszusi Igazgatósága (MKI) elemzése szerint.

Az év eddigi legsikeresebb hónapja a május volt, amikor 58 rendezvény zajlott az országban, az összes konferencia 27,4 százaléka.

Az első hat hónapban összesen 803 napnyi, az ICCA (International Congress and Convention Association) nemzetközi szervezet kritériumainak megfelelő konferenciát tartottak Magyarországon, amelyek átlagos időtartama 3,8 nap volt. A rendezvények többsége (52,8 százalék) két vagy három napig tartott, a 4-5 napos események aránya 25,9 százalék volt.

A nemzetközi konferenciákon több mint 56.600 fő vett részt az első félévben, ez az egy évvel korábbihoz képest 32 százalékos növekedés, a 2009 első félévi adatot 132 százalékkal haladja meg, sőt, a válság előtti, 2008. I. félévit is túlszárnyalta 56,5 százalékkal. A 2011. első hat hónapjában tartott rendezvények résztvevőinek átlagos száma 267 fő volt.

Az MKI elemzése szerint a hivatásturisztikai piac továbbra is erősen Budapest központú. Az elmúlt években épült ugyan egy-egy nagyobb létszám befogadására is alkalmas vidéki konferenciaközpont (Debrecen - Kölcsey Központ, Sopron - Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központ, Pécs - Kodály Központ), azonban 2011 első félévében is a fővárosban tartották a legtöbb nemzetközi konferenciát, az összes 72,6 százalékát. A második helyen Gödöllő áll (7,5 százalék), melyben igen jelentős szerepet játszik az első féléves EU-elnökség. Gödöllő után holtversenyben Szeged (2,8 százalék) Pécs (2,8 százalék) és Debrecen (2,8 százalék) következik.

Bár továbbra is a szállodákban tartották a legtöbb konferenciát (150 darab), a fennmaradó rendezvények 10,8 százalékát már kongresszusi központokban, 6,6 százalékát egyetemeken és tudományos intézetekben rendezték. Az arány a kongresszusi központok esetében több mint 3 százalékos növekedést mutat 2010 első félévéhez képest, míg az egyetemeknél 2008 óta (2009 kivételével) egyenletes és folyamatos emelkedést mértek. A rendezvények közel 12 százalékát kastélyok és múzeumok látták vendégül, elsősorban - Magyarország EU-elnöksége kapcsán - a Gödöllői Királyi Kastély.

A 2011 első félévében lezajlott nemzetközi rendezvényeken átlagosan 14 ország képviseltette magát. A magyarokon kívül továbbra is Németországból (76,4 százalék), Nagy-Britanniából (69,3 százalék) és Franciaországból (54,7 százalék) érkeztek leggyakrabban a magyarországi nemzetközi konferenciákra.

A nemzetközi konferenciák megrendelői között legnagyobb százalékban külföldi cégeket (15,6 százalék) találunk, a külföldi szervezőirodák (13,6 százalék), a magyar vállalatok (13,2 százalék) és az európai szövetségek (13,2 százalék) aránya pedig szinte teljesen megegyezik egymással - közölte az MKI. Ezen kívül 17,9 százalékban érkeztek még megrendelések különböző alapítványoktól, egyesületektől, oktatási és költségvetési intézményektől is.

A nemzetközi konferenciák típusát tekintve, 2011 első hat hónapjában a gazdasági (25,9 százalék) és az orvosi (25,0 százalék) témájú konferenciák száma volt a legmagasabb, illetve jelentős százalékot képviselnek a tudományos (13,7 százalék), az informatikai (10,4 százalék) és a jogi (6,6 százalék) témakörök is.

Az év első felében összesen 45 alkalommal kapcsolódott kiállítás a nemzetközi konferenciákhoz.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Robban a Trump-féle mémrészvény, szakad az olajár

Robban a Trump-féle mémrészvény, szakad az olajár

Izgalmas napunk van ma a tőzsdéken: Európában alulteljesítenek az autógyártók, miután a Volkswagen konszern szakszervezeti vezetője arról beszélt, hogy akár három német gyárat is bezárhat a vállalat, és több tízezer munkahelyet is megszüntethetnek. Eközben a tengerentúlon nagyot ralizik a Donald Trump győzelmi esélyeivel együtt mozgó részvény, a DJT. Ázsiában jó hangulatban zajlott a kereskedés, Európában és a tengerentúlon pedig határozott emelkedést láthatunk, miközben jelentősen beesett az olaj ára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×