"Az IMF-et újjá kell építeni, és alkalmassá kell tenni a mai világ igényeinek kielégítésére" - jelentette ki a brit miniszterelnök az EU csúcstalálkozója előtt, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóján. E csúcstalálkozót főleg a nemzetközi pénzügyi helyzet megvitatásának szentelik.
Brown szorgalmazta emellett világgazdasági vészjelző rendszer kialakítását, valamint a nemzetközi pénzügyi vállalkozások fölötti, határokon átnyúló felügyelet javítását.
A brit kormányfő a mostani pénzügyi válság alatt nem először beszélt arról, hogy szerinte az 1944-ben megalkotott Bretton Woods-i nemzetközi pénzügyi rendszer idejétmúlt, és az akkor létrehozott intézmények ebben a formában már nem alkalmasak a mai világgazdasági kihívások megválaszolására.
Gordon Brown szólt a délután kezdődő EU-csúcs másik nagy témájáról, az úgynevezett klímacsomagról is. Az unió jelentősen csökkenteni kívánja az üvegházhatást - és így globális felmelegedést - okozó széndioxid kibocsátását. Egyes vélemények szerint azonban e környezeti szempont túlzott érvényesítése versenyhátrányba hozná az európai vállalatokat, ami egy egyébként is válságos nemzetközi pénzügyi helyzetben megengedhetetlen lenne. A brit kormányfő határozottan szembeszállt e véleményekkel.
"Nincs itt az ideje, hogy feladjuk az éghajlatváltozással kapcsolatos teendőinket, hiszen azok fontosak a jövő szempontjából" - mondta. Szerinte a kibocsátáscsökkentésben nem a problémát kell látni, hanem éppenséggel a válaszok egy bizonyos körét, amelyek adhatók a jelenlegi világgazdasági problémákra. Kiemelte, hogy az energiabiztonsági aggodalmak is új energiapolitika kidolgozását teszik szükségessé.
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő