A mai napon a MOL hivatalosan bejelentette szándékát az érintett feleknek Horvátországban, hogy nyilvános ajánlatot tesz az INA közkézhányadban lévő részvényeire, tehát azokra, amelyek nem a MOL, vagy a vele összehangoltan eljáró Horvát Köztársaság tulajdonában vannak - áll a MOL közleményében, amelyet a Budapesti Értéktőzsdének küldött.
A horvát kormány és a MOL folyamatosan tárgyal a stratégiai együttműködésről. Bár ezek a tárgyalások még nem zárultak le, a MOL nyilvános ajánlatával meg kívánja erősíteni elkötelezettségét az INA-val való stratégiai partnerség iránt, és egyben véget kíván vetni a további spekulációnak - olvasható a MOL által kiadott dokumentumban.
A múlt héten olyan sajtóbeszámolók jelentek meg, amelyek szerint az INA-papírok iránt az OMV is érdeklődik. Az osztrák olaj- és gázipari vállalat állítólag 26 százalékot akar vásárolni a horvát olajtársaságból.
Sarkadi-Szabó Kornél, a Cash-Line elemzője az InfoRádióban úgy vélte: a jelenlegi adatok alapján a mintegy 30 százalékos pakettért 1,8-2 milliárd dollárt kínál majd a Mol.
Az INA részvényeinek 44,85 százaléka a horvát állam tulajdona, a Mol részesedése 25 százalék plusz egy szavazat, a többi pedig, mintegy 30 százalék a közkézhányad.
A Mol szándékai szerint az INA részvényesei számára tisztességes és reális árat tartalmazó vételi ajánlatot tesz, világos helyzetet teremt az INA befektetői számára, és véget vet a további spekulációknak, amelyek már jelentősen megzavarták a piacot és bizonyos szereplőkben hamis várakozásokat kelthettek - fogalmaz a Mol.
A közleményben emlékeztetnek arra, hogy a horvát kormány és a Mol folyamatosan tárgyal az energiaszektorban való stratégiai együttműködésről, beleértve az INA jövőbeni fejlesztési és tulajdonosi struktúráját illető elképzeléseket.
A magyar olajtársaság 2003 óta 25 százalékos tulajdonosa a horvát olajcégnek. A Mol közleménye utal arra, hogy az elmúlt öt évben a Mol kiemelkedő szerepet vállalt az INA üzleti eredményességének javításában, és hozzájárult a horvát társaság átláthatóbbá válásához.
A Mol jól ismeri belülről is az INA növekedési potenciálját, és teljes mértékben elkötelezett a vállalat üzletágainak jövőbeni fejlesztése mellett, hogy megszilárdítsa az INA pozícióját Dél-Európában az élesedő regionális versenyhelyzetben. A Mol kezdeményezte az INA rijekai és sisaki finomítói fejlesztési programjainak kiterjesztését, költségvetésének bővítését. A beruházás várhatóan 2011-ben fejeződik be, és ennek eredményeként mindkét finomító megfelel majd a legmagasabb szintű európai szabványoknak.
Az olajtársaságok korábbi bejelentése szerint közös kutatást folytatnak a magyar-horvát határon, ahol az első tesztek alapján a szénhidorgén készlet magyar viszonylatban jelentős mennyiségnek ígérkezik.
Az INA privatizálása 2003-ban kezdődött, amikor a Mol 25 százalék plusz egy szavazat részvényt vásárolt a horvát államtól 505 millió dollárért. További 7 százaléknyi részvényt 2005-ben a balkáni háború veteránjainak osztottak szét, a részvénycsomagot a Horvát Háborús Veteránok Alapja kapta meg.
A privatizáció második szakaszában, 2006 novemberében a horvát állam 17 százaléknyi részvényt értékesített nyilvánosan horvát- és külföldi befektetőknek. Ennek a csomagnak az 54 százalékát horvát kisbefektetők jegyezték le. Több mint 44 ezer horvát polgár vásárolt fejenként 22 INA-részvényt összesen 1,55 milliárd kunáért (211 millió euró). A 17 százalékos részvénycsomag eladásából mintegy 2,85 milliárd kunához (391 millió euró, 509,6 millió dollár) jutott a horvát állam. Az akkori részvényértékesítés célja forrás-teremtés volt az INA finomító-korszerűsítési programjához.
További mintegy 7 százaléknyi INA részvényt a vállalat volt és jelenlegi alkalmazottai kaptak meg.
Hatalmas üzletet ütött nyélbe az amerikai légierő, több mint száznegyven új vadászgépet rendelt