eur:
402.34
usd:
387.47
bux:
88050.2
2025. február 13. csütörtök Ella, Linda
A comet, an asteroid, a meteorite falls to the ground against a starry sky. Attack of the meteorite. Meteor Rain. Kameta tail. End of the world. Astranomy.
Nyitókép: MARHARYTA MARKO/Getty Images

Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak – rendhagyó könyv diákoknak

Fiatalok számára nyújt betekintést az űr és a csillagok, a bolygók világába a Typotex Kiadónál most megjelent Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak című könyv. A kötetről a szerző, Simon Tamás mesélt az InfoRádióban.

"Biológia-földrajz szakos tanár vagyok, és egy csillagászati szakkört alapítottam még 1991-ben, a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban. Ez a Szupernóva szakkör a mai napig megvan és virágzik" – emlékezett a kezdetekre Simon Tamás. Mint mondta, itt mesélt először csillagképekről a diákoknak, majd később az ismerősöknek, barátoknak, rokonoknak, és ez már idestova több évtizede tart.

"A lányom, Anna inspirált, hogy írjam le ezeket a történetek. Ő segített abban is, hogy megtaláljam a megfelelő hangot a tízegynéhány évesekkel" – avatta be a hallgatókat a könyvírás körülményeibe a szerző. Simon Tamás szerint nem könnyű ennek a korosztálynak a tudományról beszélni, ezért is igyekezett rövidre fogni a könyvet. Mindössze hét fejezet, vagyis a hét minden napjára egy, és aztán még egy ráadás, a betlehemi csillagról.

A szerző arról is beszélt, reméli, hogy a könyvet olvasva sok beszélgetés indulhat majd el a családokban, amelyekből kiderülhet, hol is van az ember helye ebben a hatalmas világegyetemben, illetve hogyan ismertük meg ezt a hatalmas univerzumot.

Simon Tamás elárulta, hogy nem hagyományos ismeretterjesztő csillagászati könyvet írt, mivel az ő kötetének van bizonyos tudománytörténeti vonala is. A szerző azt is elmondta, a könyv egy geocentrikus helyzetből indul, hiszen amikor felnézünk az égre, akkor úgy érezhetjük, hogy mi vagyunk a világ közepén. "Erről szól a második fejezet, de aztán benne van a következő fejezetben hogyan történt a Föld trónfosztása. Szóval van egy tudománytörténeti ív is" – ismertette az Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak című könyv szerzője.

Kiemelte, a másik fontos üzenet az, hogy akármilyen kicsik is vagyunk térben és időben, de ennek ellenére mégis képesek vagyunk megismerni ezt a hatalmas világegyetemet, amelyhez szervesen kapcsolódunk. "Ez is benne van a könyvben és az is, hogy miért mondhatjuk: a csontjainkban lévő kalcium vagy a vérünkben lévő vas, az szupernóvákban, vagy azok az előcsillagaiban született meg" – tette hozzá a szerző.

Elmondta még, hogy a könyv harmadik fontos üzenete az, amire csak 1968 karácsonyán jöttek rá az emberek. Az Apolló-8 legénysége akkor fényképezte le először a Földet a Hold távolságából, és "akkor döbbent rá az emberiség, hogy a Föld csak egy nagyobb űrhajó, nem pedig olyan korlátlan bolygó, mint ahogy itt a felszínen látszik. Nagyon is véges dolog, amire vigyázni kell!" – figyelmeztetett Simon Tamás. Majd hozzátette: "Most éppen mi vagyunk az utasai, és egyelőre nem is tudunk átköltözni másik bolygóra, hiába fedezzük fel sorban a Naprendszeren kívüli bolygókat, köztük sok Földhöz hasonlót is. Azért még a csillagközi utazástól messze vagyunk."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

"Azonnali tárgyalások" kezdődnek, Moszkvában találkozhat majd Donald Trump és Vlagyimir Putyin

Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetést folytatott amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal, és meghívta őt Moszkvába - közölte szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Az amerikai elnök a Truth Socialon azt írta, hosszú és rendkívül eredményes beszélgetést folytatott az orosz elnökkel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.13. csütörtök, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Az inflációs hír uralta az amerikai részvénypiacokat

Az inflációs hír uralta az amerikai részvénypiacokat

Bizonytalan hangulatú kereskedést láthattunk ma az európai tőzsdéken, ebben a környezetben egész jól teljesített a hazai piac. A vállalati gyorsjelentéseken túl az amerikai inflációs adat mozgatta meg ma a tőzsdéket: a vártnál magasabb lett ugyanis a pénzromlás üteme, ilyen inflációs nyomás mellett pedig a kamatcsökkentési kilátások is romlanak, aminek hatására megütötték a befektetők az amerikai tőzsdéket, a dollár erősödni kezdett, az arany árfolyama pedig esik. A Putyin-Trump egyeztetések megkezdésének a híre aztán némi korrekciót hozott.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×